Být svůj po svém

Bylo by opravdu absurdní snažit se být někým jiným. Jen si představte ten zmatek – každou chvíli byste museli zapojit své chameleonské schopnosti, abyste nevyčnívali. Koho bychom si vůbec nakonec vybrali jako toho, kým bychom chtěli být? Kolik individuálních originálních jedinců, podle kterých by se žilo, by vůbec na zeměkouli vlastně zůstalo? A jak by si těch pár zbývajících, kteří by byli sami sebou, sami se sebou ujasnili, že oni budou ti, kteří se už „chameleonit” nebudou?

Nebylo by logičtější najít tu společnou řeč spíš v tom, že budeme společně uznávat originální odlišnost, než neustále vyžadovat stejnost. Stádnost?

Jenže jak už to tak v duálním světě chodí, rádi se tu kloníme k různým extrémům. Jednou máme tendenci bedlivě studovat, co zrovna frčí. Ono to totiž pomáhá vzájemně si rozumět a předcházet nejrůznějším konfliktům. Jsou jasně daná pravidla, tohle ano a tohle ne. Společnost pak prosperuje. Bohužel se vždycky najde pár lidí, kterým daná pravidla přistřihují křídla. A nemusí to být hned zločinci.

A pak máme zase tendenci to tedy dělat právě naopak. In je se co nejvíc odlišit. Hlavně nebýt jako všichni ostatní! Být sám sebou a ať si druzí říkají, co chtějí. Když se jim to nelíbí, je to jejich problém, můj ne. A také přestaneme vyžadovat jednolitost kultury. Ať si klidně žijí různé kultury pospolu. Každý má právo si žít tak, jak sám chce.

Jenže to má jeden zádrhel. Je to jako s lidmi – buď respektujeme druhé a zapomínáme na sebe, nebo myslíme sami na sebe, a nerespektujeme ty druhé. Buď kritizujeme druhé, nebo sami sebe. V obou případech to chvíli funguje. Ale jen do té chvíle, kdy to toho kritizovaného dožene se bránit. Je velké umění být sám sebou, ale moudře.


Právě jste dočetli třicátou devátou část série DEVATENÁCTKA (kniha našeho života) o 50 absurdních způsobech, jak si šlapeme po štěstí. Tentokrát na téma PO SVÉM, ALE MOUDŘE elementu KOV. Série, která vychází z ročního online projektu (zdarma) STROM ŠTĚSTÍ, bude mít celkem 50 dílů. 

Pokud vám ještě absurdní hříčky do mailu nechodí, napište si o ně (zdarma):

>> Úvod a předchozí absurdní hříčky si stáhněte ZDARMA zde <<

(další absurdity Vám pak přijdou automaticky)

Těším se na další online setkání příští týden!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *