Bojovat za mír je jako souložit za panenství

Dokud jsem před lety nenarazila na tuto větu, měla jsem pocit, že za to dobré je třeba bojovat. Přišlo mi to naprosto nezpochybnitelné. Možná stejně jako vám. Za to, že se světem šíří zlo, přece mohou i ti dobří, kteří se mu nepostaví…

A přece – bojovat za mír je stejně absurdní jako souložit za panenství. Vlastně to nedává smysl. Copak už někdy nějaký boj přinesl klid a mír? Máme tu snad už tu mírumilovnou společnost, kde si Američané s Rusy notují na vesmírné lodi jako ve Star Treku na Enterprise? Ne. Boj plodí jen sám sebe. Jen další boj. Když si to člověk představí – těch staletí a tisíciletí, kdy se smrt vykupovala smrtí, a odpuštění bylo považováno za zbabělost! Boj přinášel mír jen ve chvílích, kdy byl ten druhý poražen. Kdy už neměl sílu se zvednout a dál za to, co on sám pro sebe považoval za dobré, bojovat.

Boj přináší jen bolest, kterou nepřítel nezapomene tím, že ho donutíme boj vzdát.

Kolik bolesti si v sobě nesete? Život sám nám zasadil spoustu ran. Tím víc, čím víc jsme se s ním pouštěli do boje. Ale jak asi může dopadnout boj proti Životu? Proti té síle, která mění léto v podzim, nebo příliv v odliv? Jen si to představte. Tu snahu zastavit odliv. Ten vztek, že voda někam odtéká. Vy jste si přece tak přáli, aby tam ta voda zůstala! Tu snahu narvat všechny listy zpět na stromy. Ten smutek při pohledu na to, jak se vám to nedaří a brouzdáte se po kotníky listí…

V každé chvíli, kdy Život přijde s něčím, co jsme si představovali jinak a co se nás trápí, máme na vybranou – buď se pustíme do boje, nebo to vzdáme… nebo to přijmeme. Buď si ze Života uděláme nepřítele, nebo kámoše. Nepřítel nám dříve nebo později zase ublíží. Ale kámoš nám pomůže se v nové situaci zorientovat a vnést do ní nakonec něco dobrého. Jen něco jiného, než jsme si sami plánovali.


Právě jste dočetli dvacátou třetí část série DEVATENÁCTKA (kniha našeho života) o 50 absurdních způsobech, jak si šlapeme po štěstí. Tentokrát na téma KÁMOŠ ŽIVOT elementu OHEŇ. Série, která vychází z ročního online projektu (zdarma) STROM ŠTĚSTÍ, bude mít celkem 50 dílů. Odebírat celou sérii zdarma můžete buď přímo skrze odkaz níže, nebo poté, co se blíž seznámíte s tou jednou jedinou věcí, která nám stojí v cestě ke štěstí (a moc se o ní neví). 

 

>> Úvod a předchozí absurdní hříčky si stáhněte ZDARMA zde <<

(další absurdity Vám pak přijdou automaticky)

nebo

>>PDF (1 strana) o té jedné jediné věci, si stáhněte ZDARMA zde <<

(možnost odebírat DEVATENÁCTKU pak budete mít na MIMOŇSKÉM ROZCESTNÍKU)

 

Pokud jste o něčem z článku ještě neslyšeli, tady máte první nálož inspirace:

O domu, který jsme všichni dostali daremKámoš život (2014)

Těším se na další online setkání příští týden!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *