Blbost? No, já bych to neřekla až tak drsně. Ale přesně tak to nazval Bernardo Kastrup dokonce v názvu jedné své knížky. Pro mě to bylo navíc v té době neznámé anglické slovíčko baloney. Slyšeli jste ho někdy?? Já ne – ale to bude nejspíš tím, že nadávkám jsem do doby Dextera a jeho sprostě mluvící sestry Debry moc nedala. Sama je nepoužívám, nikoho je neučím a řeknu vám, někdy je lepší něčemu nerozumět a jen se tak usmát. Tím toho, kdo vám nadává, vždycky odzbrojíte. :-)

Ale tento článek nemá být o angličtině, ani o tom, jak reagovat na urážky, ani o Dexterovi, i když i o tom všem ráda píšu. Tento článek má být o člověku a jeho filozofii, která slibuje naprostou změnu paradigmatu. Mám někdy pocit (podobně jako spousta lidí v komentářích pod jeho videi), že sledujeme v přímém přenosu zrození nového Newtona, Einsteina apod. Prostě historický okamžik. 

 

JAK JSEM NA BERNARDA NARAZILA A ČÍM MĚ PRVNĚ ZAUJAL

Mě zaujal Bernardo Kastrup už před 2 lety. Skrze mého neduálního oblíbence Ruperta Spiru, který se o něm jednou zmínil. Koupila jsem si tehdy jeho knihu The Idea of the World (podle Amazonu prý 20.2. 2020). Vzpomínám, jak jsem ji na Kindlu louskala na horní palandě v našem pokojíku během jarních prázdnin na horách. To jsme ještě normálně lyžovali. :-) Miluju ten týden plný lyžování, zábavy se známými a čtení knih.

A ano, tuhle jsem nečetla. Tu jsem louskala. :-)

Tuto knížku rozhodně nedoporučuju, pokud nejste filozof s dobrou angličtinou. Je to soubor článků, které vycházely v recenzovaných odborných filozofických časopisech. Takže hodně těžké čtení. Moc jsem toho nechápala… :-)

Ještě předtím jsem si ale koupila ještě další knížku More Than Allegory. A tu tedy vřele doporučuji všem. Pro mě jako pro religionistu rezonovala s mou zkušeností, že za spirituálními hnutími, za všemi těmi dogmaty, pravidly a příběhy, je něco víc, co nám sdělují. Čemu nás otevírají. Nečetla jsem ji v té době celou, jen kousek závěrečné kapitoly, takového sci-fi příběhu, skrze který Bernardo rozvíjel svou filozofii tak, aby byla pro čtenáře na závěr lépe uchopitelná. Zábavná i napínavá. Bohužel jsem pak zvědavě přešla ke knížce viz výše a tím má četba jeho knih v té době skončila.

Ale sledovala jsem ho celé ty 2 roky na Facebooku. Čas od času se mi objevil na zdi s další debatou s někým, kdo se snažil jeho filozofii rozporovat. A v komentářích jsem četla nadšené chvály, jak jim to zase Bernardo natřel. A toto vše tak nějak v pozadí mé mysli rostlo a rostlo, až jsem si letos řekla, že si tu knížku More Than Allegory přečtu celou. A tedy, řeknu vám, to byla jízda… kdybych byla tušila, co všechno najdu i v těch prvních kapitolách…

 

V ČEM JE BERNARDO A JEHO FILOZOFIE TAK PŘEVRATNÁ?

Bernardo se hodně obul do materialismu, na kterém stojí celá naše civilizace i věda.

Jak moc mu leží v žaludku materialismus sám, ale hlavně ten fakt, jak se ho věda drží zuby nehty, i když už dávno po všech těch objevech nedává smysl, je vám asi jasné z názvu oné knížky. Nebo lépe řečeno, přijde mu to všechno fakt už směšné.

Fakt toho chlápka miluju, je chytrý, trpělivý, vysvětluje pořád dokola (viděla jsem hodiny a hodiny jeho videí!), ale občas se prostě neudrží a musí otevřeně říct, co si o tom všem myslí. Však se podívejte na jedno čerstvé video jeho fanouška. Vždycky mě pobaví:

Navíc ty vody bouří přímo v řadách vědy, protože mluví jejich jazykem. Patří mezi ně.

Nemohou si jen tak říkat – no jo, nějaký New Age šílenec nebo náboženský fundamentalista nám bude něco říkat.

Ostatně tenhle chlápek má 2 doktoráty. Z počítačového inženýrství (zabýval se umělou inteligencí) a z filozofie. Pracoval v CERNU, ve známém středisku kvantové fyziky. Proti vědě jak takové není. Nesnaží se naroubovat vědu na to, čemu věří, jak to spousta věřících i New Age dělá.

Spíš se velmi razantně staví proti tomu, aby si materialismus, který dal vědě vzniknout, když ji osvobodil od hrozby kacířství, vědu dál usurpoval a bránil ji interpretovat objevy tak, aby dávaly smysl. Vždyť teorie vycházející z materialismu prý už ani neodpovídají základním postulátům – nejsou logicky kohorentní, vnitřně konzistentní, empiricky adekvátní atd.! Kdo by si to pomyslel?

 

UMĚLÁ INTELIGENCE A VĚDOMÍ

Bylo to právě studium umělé inteligence, co ho dovedlo na tuto cestu. Ve chvíli, kdy mu došlo, že tzv. obtížný problém vědomí (hard problem of consciousness) není něco, co třeba věda rozlouskne až někdy později. Nerozlouskne, je to problém proto, že žádné řešení nemá! Tedy za předpokladu, že se budeme dál zuby nehty držet materialistické filozofie.

No a mě se ulevilo, protože fakt tedy nehrozí, že by se robotka Sofie nebo ta druhá, co si teď nepamatuji, jak se jmenuje, někdy stala člověkem s naším vědomím. :-) Prostě to nejde. :-) Tak maximálně může nastat problém s tím, jak si vyloží svůj program.

Víte, že mě nikdy nenapadlo, že něco nesedí na představě, že v mozku najednou v průběhu evoluce naskočí vědomí? Nikdy jsem neslyšela o tom, že to věda neumí vysvětlit. Říkala jsem si Ok – vždyť z jedné buňky vznikne celý organismus. A z mozkových buněk naskočí vědomí. Vždyť přece vidíme, slyšíme atd. jen díky mozku, ne?

No, nenaskočí. Je to komplikovanější, než se nám, kteří končili studiem fyziky, chemie a biologie v 18 letech na střední škole.

A ne, Bernardo si nemyslí, že žijeme v simulaci podobné Matrixu. :-)))

 

PROČ MATERIALISMUS NEDÁVÁ SMYSL A CO MÍSTO NĚHO?

Co se materialismu samotného týká, prozatím vás odkážu na samotného Bernarda, protože takové vysvětlení by bylo na dlouho. Navíc lépe, než on sám, to nedokážu vysvětlit. Navíc bych si musela projít všechna ta videa znovu a vytáhnout z toho ty zásadní body, protože ty my v hlavě neutkvěly. Spíš jsem v jeho knížkách a videích hledala odpovědi na jiné otázky. Takže zatím to berte jako informaci pro vás, že tu existuje člověk, který to vysvětlit umí. :-)

  • Pokud umíte anglicky, doporučuji asi ze všeho nejvíc sérii videí na jeho webu. Je to takový stručný úvod do toho, proč materialismus ne, a co místo něho. A proč.
  • Pokud anglicky trochu umíte, ale ne dost na to, abyste si na jeho videa troufli, ráda vás budu učit. :-) Můžeme se na videa podívat společně, můžeme pročíst některé z jeho knih. Můžeme o jeho teoriích diskutovat (anglicky). Můžete to mít jako výuku angličtiny (samozřejmě i s gramatikou a konverzací), jen na těchto článcích a tématech. Jde o filozofii namířenou nejen na vědce, takže je docela dobře pochopitelná (ne jako ta první e-kniha). To by mě ohromně bavilo a vás určitě taky. :-)

 

Co místo materialismu?

Analytický idealismus. 

Představu, kterou znám již od Ruperta Spiry a z vlastní zkušenosti, že naše vědomí není v mysli (či mozku), ale že naše mysl (či mozek) je ve vědomí. A totéž se týká našeho těla. A všeho, co kolem sebe vnímáme, slyšíme. To vše není tam někde venku v podobě stromů či ptáků (můžete si vyzkoušet mé neduální video s autem), to vše se odehrává v našem vědomí.

Což je ale ještě trošku něco jiného, než když vědci vycházející z materialistického úhlu pohledu říkají, že nevidíme to, co tam venku je, ale jen to, co nám náš mozek předloží.

Kladete si otázku, jestli to znamená, že my ovlivňujeme svou myslí to, co se tam venku děje?? (Dnes podobné názory hodně letí.)

Ne, to Bernardo neříká. Tvrdí (a má k tomu přesvědčivé argumenty), že neexistuje jen naše osobní vědomí, ale že jsme součástí většího vědomí (říká mu mind-at-large na počest Aldouse Huxleyho, který tento výraz použil jako první).

A právě i díky tomu může existovat jeden společný svět, který my všichni vidíme. To jest v jeho filozofii to není tak, že druzí lidé a předměty jsou pouze iluzemi naší mysli. Je to reálné, skutečné. Jen v jiné podobě, jak si myslíme.

Nejspíš nebude náhoda (na náhody moc nevěřím), že se mi na youtube začaly před časem objevovat videa lidí trpící disociativní poruchou identity. Netuším, proč mi je youtube nabídl. Na videích je dokonce zaznamenaná změna osobnosti. A na jiných se zase objevovaly rozhovory, ve kterých tito lidé přibližovali, co se s nimi vlastně děje, proč a jak to osobně vnímají.  A světe div se, právě s disociací vědomí na více tzv. alterů, Bernardo ve své filozofii idealismu pracuje. Právě proto může být v jednom vědomí více od sebe oddělených vědomí.

A co je vlastně pak ta hmota?

Proč vidíme všichni totéž? Podle Bernarda v podstatě nevidíme realitu takovou, jaká je. Vnímáme ji skrze tzv. dashboard, jak říká. Přirovnává naše vnímání k přístrojové desce letadla, skrze kterou vnímá pilot, kudy letí, když není pro nepřízeň počasí vidět ven. Prostě jen ručičky, měřidla. Vidíme jen to, co dokážeme změřit. :-) (Připomíná vám to dvojštěrbinový pokus kvantové fyziky??)

Náš mozek si informace, které dostává zvenčí, překládá do trojrozměrného (čtyřrozměrného) světa. Do časoprostoru. Ale ten tam za přístrojovou deskou ve skutečnosti není. :-) Je tam něco, co náš mozek není schopen pobrat.

Není to tedy tak, že bychom svou myslí mohli ovlivňovat to, co se děje tam venku (ano, blbý). Nikdy jsem si nemyslela, že právě to by kvantová fyzika ukazovala. To je jen jedna z mnoha teorií. Ukazuje jen to, že nejsme schopní vnímat, co je. Že nevíme a nikdy vědět nebudeme, protože jak to začneme zkoumat, ono se to promění.

A Bernardo říká moc krásnou věc – hmota je nakonec jen to, jak se nám věci jeví z našeho úhlu pohledu. A přirovnává to k zobrazení mozku. Naše vnitřní prožívání (sluchové vjemy či naše myšlenky a emoce) vnímá neurolog v podobě obrázků, grafů a čísel. Jak onen pilot tu svou přístrojovou desku. To ale není to, co my ve skutečnosti vnímáme. Co se ve skutečnosti v nás odehrává. A z této jediné myšlenky vyrůstá spousta zajímavých implikací. A není to jediná myšlenka, se kterou Bernardo přišel. A kterou dokáže odůvodnit.

Možná vás napadá spousta dalších otázek. Co všechno vlastně z této filozofie jako celku? Jak si vysvětluje to, či ono? To je zase možná na nějaký další článek. :-) Nebo se ponořte do videí a jeho knih. Je to fascinující a neuvěřitelně košatá problematika. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *