Zajímá vás, jak mít víc energie?? Pro vás jsem tedy napsala druhou část orlích zápisků :-) V minulém článku (přečíst si ho můžete TADY) byla řeč o tom, jak inspirující byl pro mě poslední čchi kungový orlí seminář. O tom, že není čchi kung jako čchi kung . A také o tom, jak jsem se k čchi kungu a posléze i k Orlovi v hnízdě dostala. To jest, čím mě vlastně tak lákal a čím možná bude lákat i vás. Kdo ví.

Teď tedy asi nastal čas říct si něco o tom, co že je to ta čchi :-)

Často píšu, že čchi je to, co neexistuje :-) Pro spoustu lidí na západě je totiž čchi opravdu jakási báchorka z Číny, kterou nikdy nikdo vědecky nedokázal, a která proudí naším tělem drahami, které nikdy nikdo vědecky neodhalil.

Lítáme na Měsíc, ale po nějaké čchi ani vidu, ani slechu :-)

Na cestě ze semináře jsme v autě měli velmi zajímavou diskuzi o existenci a neexistenci čchi a meridiánů. Například o jedné kritice pocitů čchi při postojích – prý když stojím delší dobu bez hnutí, jak bych necítil mravenčení apod.? (Jako by člověk cítil čchi jen když stojí.) Ale je to fakt čchi?? Nebo o vztahu nervových vzruchů a pocitů proudění čchi.

Samozřejmě jsme se ničeho zásadního nedobrali, protože nevíme o moc víc, než to, co se říká na Západě i na Východě (a dost se rozchází). Jedné věci jsme se ale dobrali: že existence nějaké čchi pro nás vlastně není důležitá :-) Pro mě osobně je důležitá zkušenost, kterou mám a která je mi k něčemu dobrému užitečná. Z čeho vychází, ať si řeší ti, kteří se tím mají chuť a čas zabývat :-)

 

Čchi  jako energie, kterou cítí každý z nás

Odhlédněme teď tedy od teorií. (Pokud ale máte nějaké zajímavé, které stojí za to pro pořádek zmínit, budu ráda za komentář.) O čchi se mluví jako o energii. A každý jistě máme zkušenost s tím, jestli energii máme, nebo ne. A jak moc jí máme.

Ano, jsou lidé, kteří s energiemi pracují, energií léčí apod. Ale když já jsem s čchi kungem začínala, necítila jsem energii ani při postoji mezi rukama :-) (Jak to tak roky jako instruktorka sleduju, jsem v tomto ohledu mezi začátečníky celkem výjimka.) Řekli byste, jak se pak ale chci v rámci čchi kungu (v překladu např. něco jako „práce s energií”) učit pracovat s něčím, co necítím??

Ten fígl spočívá v tom, že čchi kung slouží k tomu, abyste byli postupně mnohem citlivější, než jste, a cítili tak mnohem víc.

Tím nemyslím čím dál větší třasořitka :-) Ale čím dál víc v kontaktu s tím, co vám vaše tělo říká o tom, jak se cítí. Může vám totiž své zprávy podávat natvrdo: tu někde zabolí, tu přijde průjem, tu vás složí do postele. Nebo vám je může podávat tak trochu citlivěji na úrovni změn napětí a proudění energie, protože i vy jste citlivější. Máte na výběr. Nepotřebujete drsné „rány osudu”.

 

Energie máme k dispozici víc, než si myslíme

Někteří lidé si představují, že čchi kung je naučí nějaké hokusy pokusy s energií. V rámci Orla v hnízdě jsou pro mě osobně hokusy pokusy (třeba práce se stromy a léčení apod.) spíš taková třešnička na velkém a úžasném dortu (promiňte mi ten příměr s něčím vlastně docela nezdravým :-)).

Ale když lidé přestanou chtít pořád chodit po světě se zavřenýma očima a neustále si něco vizualizovat, ať již vsedě při meditaci, nebo vestoje při pohybech (protože je to tak krásné, pohodové, cool a ezo, nebo protože dnes vizualizační meditace a vizualizace letí), zjistí, že čchi kung je naučí hlavně energií šetřit :-) Kdykoliv a kdekoliv. A k tomu se hodí umět žít i s otevřenýma očima. Otevření čemukoliv :-)

A ano, naučíte se i energii čerpat (a nebudete k tomu ani potřebovat objímat stromy). Ale věřte, že je mnohem jednodušší šetřit než „vydělávat” :-) A i to se naučíte :-)

 

Stačí vědět, kde ji hledat :-)

Když jsem se včera dozvěděla, že můj otec přestal samostatně chodit (před 2 lety prodělal druhou mrtvici, chodil po ní špatně, ale chodil), říkala jsem si, jak důležité může být mít v zásobě způsoby, jak mít energie alespoň o trošku víc. Alespoň na těch pár krůčků po domě. Někdy by se člověk divil, kde všude se naše energie skrývá, jen ji probrat a rozproudit. A jak snadné může být cítit, že máte o něco více sil. Snad je ještě z čeho čerpat i u něj a nejde o víc než pouze o vysílení z letních veder. Uvidíme.

U zdravých lidí to bývá jednodušší, protože máme mnohem víc možností, jak energii načerpat, když je potřeba. A musím říct, že od té doby, co jsem začala čchi kung před lety zkoušet, už nebývám tolik unavená :-)

Možná by vás zajímaly nějaké konkrétní tipy, jak na víc energie?? Ty budou příště :-))

(Mimochodem, plánuji ještě teď v srpnu jeden speciální tříhodinový seminář o úvodu do orlího čchi kungu pro začátečníky. A bude řeč i o elementu KOV a co má s čchi kungem společného. Pokud byste si rádi Orla vyzkoušeli, napište mi :-) Termín 8.8., nebo 14.8. od 17.00-20.00. Pošlu vám pak bližší info.)


Budu ráda, když mi v komentářích necháte tipy na to, co by vás o Orlovi v hnízdě zajímalo. Co byste se v některém z dalších článků chtěli dozvědět. Pokud byste měli chuť si Orla vyzkoušet, tak TADY najdete info o tom, kde a kdy se v Brně začne zase od září cvičit. A příští léto se pak možná přidáte k naší lužánecké partičce, která si tam chodívá i přes prázdniny příležitostně zacvičit. Protože ve skupině se cvičí líp :-)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *