Bývaly doby, kdy jsem jako studentka překladatelství hltala romány. Jeden jsem i přeložila. Pak se v Egyptě stalo něco, kvůli čemu romány už nečtu. Jen jsem si neuvědomila, že místo románových vymyšlených příběhů mám filmové a seriálové vymyšlené příběhy. Třeba Squid Game a The Chosen.

Jen už pro mě nejsou jen zábava a únik do jiných světů.

 

Proč Squid Game?

Nebyl to můj první jihokorejský seriál. Už předtím jsem sledovala K-pop a dcera mě zásobovala svými oblíbenými K-dramaty. Korejština pro mě už nebyla tak cizí a věděla jsem, že Jižní Korea má kvalitní kinematografii. 

První sérii jsem vlastně ani neviděla, jen jsem slyšela, jak drastická je a že nakonec všichni hlavní hrdinové, ke kterým si člověk během seriálu vytváří vztah, zemřou. Tedy kromě jednoho, ale i v něm něco zemře.

Musel to být pro diváky šok, protože na něco takového tady nikdo nebyl předtím připravený.

Nebyl to seriál jen pro zábavu. Byla to drsná obžaloba společnosti.

Tím šokem si západ získal a vlastně i mě.

A to jen z doslechu.

 

Proč The Chosen

Ani nevím, jak jsem na něj narazila? Muselo to být někdy v povelikonočním období, kdy jsem vzpomínala na svou vlastní cestu do Jeruzaléma. Taková zvláštní cesta, která nakonec vedla i k tomu, že jsem přestala hltat ty romány. (Víc jsem o tom psala nedávno tady.)

Znáte to. Youtube algoritmus. Podstrčí vám pak Ježíše na x způsobů. Podstrčil mi to video o Turínském plátně – a to byl zas šok pro mě. Mezi nimi asi někde byl i tenhle seriál.

Člověk by si řekl: „No jo, zas nějaká křesťanská agitka.“ Taky jsem na ně tak trochu háklivá. Možná i pro těch pár křesťanských papunedeklových snah přiblížit nudně evangelia. Víc mě bavil Život Briana. Znáte? Tu parodii na křesťanství a spory mezi jednotlivými církvemi? Monthy Python? Úžasné! Tu slavnou píseň ukřižovaných znáte?

Ale tohle nebyla seriálová agitka. Byl to příběh lidí – i těch, kteří Ježíše následovali.

Získal si mě natolik, že jsem jim poslala příspěvek na dokončení 6. série!

Tento seriál totiž vznikl původně čistě crowdfoundingem!

 

SERIÁLY MAJÍ ZVLÁŠTNÍ MOC PŘESAHUJÍCÍ ZÁBAVU

Všechno, úplně všechno, co v životě zažíváte, vám může něco sdělit. Jak ty zprávy čtete, je jen a jen na vás. Je to jako knížka a pod jednotlivými slovy (událostmi) je nějaký příběh. A pod příběhem poselství. Je na vás, jestli chcete vidět jen slova, příběh, nebo poselství.

Ale hodně se pro vás změní ve chvíli, kdy se od událostí přesunete k poselství. :-)

Squid Game můžete sledovat z x různých důvodů. Všechny jsou asi fajn. (Pokud někoho neinspirují k brutalitě tohoto ranku.) Mně osobně přinesl toto poselství:

Na světě jsou 4 druhy lidí:

  1. Ti, kteří se baví na utrpení druhých. Kteří jsou již natolik cyničtí, že lidské životy jsou pro ně jak hračky. Jak koně, na které sázejí. Vydrží? Přežije? Co udělá? Kdo ví, proč jsou takoví. Může za tím být jejich vlastní zranění, může za tím být prostě jen to, že stejně jako se někdo rodí bez nohy, někdo se možná rodí bez schopnosti soucítění a lidskosti. Kdo se na takový seriál dívá bez soucítění s hlavními hrdiny ve hře, je jim dost podobný.

  2. Ti, kteří se na této hře podílejí. První skupinou buď opovrhují, nebo by si přáli být na jejich místě. Kdo ví. Ale hráči dole jsou pro ně jen odpad, který je třeba odstranit. Nebo chudáci, kterým bude líp, když zemřou. Nevěří v dobro mezi lidmi a staví se na stranu zla.

  3.  Ti, kteří se snaží za každou cenu ve hře vyhrát. Nemají v životě moc štěstí. Zatvrdli. Dostali příležitost získat spoustu peněz a jsou ochotní jít i přes mrtvoly. Na tom, co dělají, nevidí vůbec nic špatného. Mají pocit, že jejich násilí je ospravedlnitelné.

  4. A nakonec ti, kteří druhým neublíží, i kdyby je to mělo stát život. Také často nemají v životě moc štěstí, ale nezatvrdli. Spíš než něco získat na úkor druhých, pomáhají druhým. I když vědí, že druzí by je zabili, oni to nejsou schopní udělat. Ne proto, že jsou slabí a přílišní dobráci, ale proto, že se pevně drží toho, co je v člověku lidské.

 

JAK MIZÍ LIDSTVÍ

Squide Game mně osobně vypráví příběh o tom, že ani strach o vlastní život, nebo jistější finanční situaci, nám nemusí zabránit chovat se jako lidi. Člověk ten strach i může pochopit, ale není ospravedlnitelný. Existují hranice, které oddělují lidství od skutečné temnoty.

Už asi chápu, proč náboženství mluví o ďáblovi, démonech nebo Satanovi.

I když démony vidí všude tam, kde lidi nehrají tu jejich hru.

Bývaly doby před válkou s terorismem, že jsem si myslívala, že humanita po 2. světové a studené válce konečně zvítězila. Že lidé konečně hledají mírové cesty, jak se domluvit, a že máme konečně větší svobodu.

Bohužel to, co lidi řadí do prvních 3 skupin tím neskončilo. V každé chvíli, kdy někdo vytáhne zbraň s jasným záměrem vás zlikvidovat, kus lidství na světě mizí. Za chvíli už nepoznáte, kdo útočí a kdo se brání.

A pak už zbyde jen ta otázka z dětských šarvátek: „Kdo si začal?A vy víte, že vlastně nejde o to, kdo si začal, ale kdo to skončí a zda ten druhý mu bude ochotný podat ruku. Zda si obě strany dokáží vzájemně odpustit.

 

TI, CO SE OBĚTUJÍ VS TI, KTEŘÍ SE ROZHODNOU OBĚTOVAT DRUHÉ

Poslední dobou se často říká, že máme dávat sami sebe na první místo. (Hlavně ženám, které staletí učili, že se mají obětovat pro děti a pro rodinu.) Rozhodně nerozporuji, že je to důležité. Ale také jsem kdysi napsala, že nikdy nemáme obětovat to nejcennější v nás.

Podobně jako respektovat druhé a zároveň i sebe nám i toto může pomoci najít tu správnou rovnováhu mezi sebeobětováním a sebezradou, sebeobětováním a hloupostí.

Tím kompasem nám může být ta skutečná láska, kterou já vnímám jako bezpodmínečné přijetí, svobodné dávání a vnímání vzácné hodnoty věcí, kterou je potřeba opatrovat jako plamen, který má moc nás zahřát, když nám je nejhůř, ale který také může tak snadno zhasnout.

Milovat někoho v tom starém hebrejském (židovském) pojetí – ano miluj bližního svého není křesťanský výmysl, Ježíš jen citoval Leviticus – znamená jednat s někým s respektem, férovostí, odpovědností. Něco, co člověk může dělat vůči každému člověku. (Respekt zde znamená úctu k druhému jako ke člověku, ne úctu k druhému jako někomu, ke komu vzhlížíme).

Hlavní hrdina ve Squid Game (a nebyl sám) se obětoval. Ne ze strachu. Ne z pocitu, že by měl, protože se to od něj čeká. Ale z lásky, která vnímá hodnotu lidského života, respektuje ji a vnímá odpovědnost. A dodržuje věrně slib, který dal.

Závěr byl hodně zajímavý. Brutálně ukázal rozdíl mezi těmi, kteří jsou chamtiví, vyděšení a lhostejní, a těmi, kteří v sobě ještě nesou lidskost. Navzdory všemu utrpení, vší bolesti, vší ztrátě a všemu tomu, co v druhých lidech viděl. Kdo z nás by nechtěl být právě takový??

 

NEJZNÁMĚJŠÍ PŘÍBĚH OBĚTOVÁNÍ Z LÁSKY

Ano, je to ten o Ježíši.

Jak se říká, nejúspěšnější filmy a seriály často sledují klasické, řekněme rovnou archetypální, příběhy. Vezměte si třeba takového Prométhea, který ukradne božstvu oheň a za to je přikován ke skále. A co takový Frodo z Pána prstenů? (Ne, není to kopírování, je to jungovské čerpání z nevědomých silných archetypů, které řídí naše jednání a prožívání.)

V České republice spoustu lidí křesťanství nezajímá a kromě čistě sekulárně prožívaných svátků (Vánoce, Velikonoce, upálení Mistra Jana Husa apod.) k nim nijak vědomě nepromlouvá.

Řekla bych, že právě pro nás je seriál The Chosen jako dělaný. :-)

Nemusíte v něm řešit teologické složitosti, jak to dělají různé křesťanské církve a také muslimové, pro které je Ježíš významný prorok, ale Bůh nikdy. Nikdy a nikdy. (Podobně pro Židy.) Je to Bůh, není to Bůh? Co je Trojice, dává vůbec smysl? A co církev? Co všichni ti lidé, které ve jménu víry nechali zabít?

Můžete prostě jen sledovat příběh, propojující známé události a slova z Bible a uměleckou představivost autorů.

Co všechno se vlastně muselo přihodit a proč, aby Ježíš skončil na kříži?

Jaký byl život v Izraeli ovládaném Římany a židovskými představiteli?

Jací byli apoštolové? Jak vlastně vypadalo jejich putování a hlásání evangelia?

Co ženy? Putovaly s nimi? Jaký vliv měly?

(Mimochodem jestli si jako kdysi já myslíte, že jsou to jen legendy nebo výmysly, tak musím dodat, že i nekřesťanští historici považují postavu ukřižovaného muže, který vyvolal v Izraeli zásadní změny a kvůli kterému se začalo šířit křesťanství po římské říši, jako historicky doložené. Je toho historického víc, než bychom tušili… a pravděpodobně i ono Turínské plátno… )

 

V ČEM MĚ THE CHOSEN FASCINUJE TISÍCKRÁT VÍC NEŽ JIHOKOREJSKÝ HIT?

Možná hlavně proto, že to není hlavně o tom, jak je systém prohnilý a jak není možné ho vlastně vůbec změnit, aniž by se neproměnilo nastavení lidské mysli a srdcí. Ale spíš o naději a cestě, jak lidskou mysl a srdce změnit. Asi to chce v tomto světě plném válek, epidemií a depresí také něco povznášejícího…

A ano, i když se nám to může zdát naivní, křesťanské pojetí lásky k bližnímu přineslo svá pozitiva a naši západní judeokřesťanskou civilizaci změnilo. Takový William Wilberforce, anglikán, měl prý zrušení obchodu s otroky jako své duchovní poslání (a podařilo se mu ho také dosáhnout.)

Máme rozhodně blíž ke snaze o mírové soužití než národy ovlivněné Muhammadem.

A v The Chosen neumírá tolik lidí. I když nakonec také všichni důležití kromě jednoho zemřou. Ale to až mnohem později. V prvních 5 sériích nikdo – naopak Lazar a jedno děvče vstane z mrtvých.

Hlavně to v sobě nese podobný prvek překvapení jako Squid Game v 1. sérii, jen tady mi vydržel až do páté, zatím poslední. Překvapení, které cítím s každým dílem – jak živé, zábavné, obohacující a dojemné to vždycky je! 

 

SOCHY SVĚTCŮ OŽÍVAJÍ A STÁVAJÍ SE OBYČEJNÝMI LIDMI

Sledujete příběhy bratrů Šimona a Ondřeje, rybářů, a s nimi i příběh výběrčího daní Matouše, který na ně má spadeno. Také příběh římských vojáků a nedá vám, než se někdy usmívat. (Hlavně Gaius je dokonalá postava.)

Sledujete i příběhy ostatních mužů a žen, které Ježíš povolává, nebo se k němu přidávají. Sledujete známé scény z Bible, ale i ty neznámé, nebo ty, které tam vlastně ani nejsou, ale klidně by mohly být.

Chichotáte se u toho, jak Tomáš nevěří Ježíšovi, že tu vodu fakt přemění na víno. A taky tomu, jak se apoštolové pořád o něčem dohadují, nebo jak si k sobě hledají cestu (7×77 mu odpusť!). Však jsou to opravdu jenom lidi.

Prostě je to zajímavé, zábavné, dojemné a dozvídáte se toho tolik o životě Římanů a Židů v té době.

Vnímáte rostoucí spory s farizeji a zároveň to, jak někteří farizejové jsou Ježíšovi čím dál otevřenější.

Dallas Jenkins, autor i režisér, navíc předhazuje různé záhady, a vy jen napjatě čekáte, co z toho bude.

Ten seriál je natočený neuvěřitelně dobře. Jednotliví aktéři vám snadno přirostou k srdci, je velmi snadné se na ně naladit, jsou velmi dobře napsaní i zahraní. A Ježíš? Jak mnozí v komentářích a videích sdílejí – ožil. Už to není jen nějaká vzdálená figura, socha, obraz, postava z Bible.

Hraje si s kamarády v Nazaretu (tedy než se rozhodnou ho shodit ze skály), dělá srandičky s matkou (ano, s Marií), ale také opravdu trpí při rozhovoru s Jidášem ve chvíli, když pochopí, že mu už není pomoci.

 

CO JE LEPŠÍ – SQUID GAME NEBO THE CHOSEN?

Pro mě je to fakt snadné – The Chosen.

Smrtící hry mají u mě lepšího kandidáta – Alice in the Borderland, japonský seriál. I ten dostane v září po letech 3. sérii. Je záhadnější a má hlubší poselství. Tak doufám, že to třetí sérií nezkazí.

The Chosen míří k podobně smutnému závěru jako Squid Game. Hlavní hrdina se obětuje. Dívat se na 6. sérii, kde se to stane, bude odvaha. Za těch 5 sérií jste toho spolu s hlavními hrdiny prožili tolik! Tolik dobrého, tolik odvážného, tolik zázračného i tolik nepochopení, strachu a nenávisti těch, kteří ho chtějí vidět zemřít.

Naštěstí na rozdíl od Gi-Huna Ježíš vlastně nezemře.

Ale svou obětí toho hodně změní pro každého, kdo se chce nechat inspirovat.

Neřeším teologii, smývání hříchů apod. (I když třeba dokument o sederové večeři, Pesachu a obětování beránka za hříchy lidí odkryl zase spoustu nového.) Řeším jen to, jak člověk může Ježíše v takovém seriálu poznat, když si přestane říkat, že Ježíš = křesťanství a církev. Jako by na něj měli nějaké výsostné právo.

Jaké by to bylo vedle takového člověka být, doprovázet ho a být toho všeho přímým svědkem?  Ten seriál je takovým pidi odleskem.

 

SERIÁL MŮŽETE VIDĚT ZDARMA, ALE PŮJDE I DO KIN!

Seriál vznikl díky crowdfoundingu (fanoušci si ho zaplatili). Všechny 4 série se spoustou dalších videí jsou zdarma dostupné v aplikaci The Chosen. :-) (Mobil i počítač.) Pátá řada se tam prý objeví v září, až projde Amazonem Prime, který 5. sérii poskytl svou platformu a daří se mu tam nadmíru dobře (1. místo). :-)

Celá první série je volně dostupná na youtube kanálu The Chosen, kde jsem ji viděla i já.

Pátá řada byla v USA a v některých jiných zemích i v kinech, a to v období Velikonoc (Poslední večeře).

A chystá se velké filmové finále v kinech na celém světě – ukřižování a zmrtvýchvstání.

(Mel Gibson, režisér Utrpení Krista, prý chce natáčet i svou verzi zmrtvýchvstání, tak uvidíme.)

 

CHCETE MENŠÍ UKÁZKU?

Na youtube je jich spousta. Tohle je ukázka toho, jak zábavný seriál to umí být. No není to sranda? (Video je tedy trochu vyšperkované, aby to bylo ještě legračnější, ale dialogy odpovídají.)

(Můžete si tam nastavit české titulky – ten automatický překlad je docela dobrý)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *