Když máme ten týden věnovaný péči o tělo a mysl, proč vás neseznámit s něčím, co možná ještě neznáte, protože jste to nemuseli řešit… a tak vám, podobně jako mně předtím, uniká jeden velký svět úžasných keto a nízchosacharidových chutí. :-) Víte, že když chcete jíst zdravě (nebo i hubnout), že i ty bábovičky si můžete dopřát?? (Viz níže.)

Ten den mám zapsaný ve speciálním sešitku. 3.6. 2021. 

Den, kdy jsem se rozhodla zvážit, změřit a pustit se do cesty, jak ze sebe shodit všechna ta kila, která jsem hlavně za covidové období přibrala. Plus mínus 10 kg, to nevím přesně, protože první záznam mám z 30.8. 2020. A vzpomínám, že už v červnu jsem se radovala, že jsem na týdenním pobytu ve tmě zhubla.

Nicméně za uplynulé roky, které pro mě byly hodně těžké (viz celý můj blog :-)), jsem plíživě přibírala. Nic, co by mě moc trápilo. Nikdy to nešlo přes mou magickou hranici 60 kg. Přes hranici, přes kterou jsem se nikdy nedostala, protože jsem klasický jangový typ (nebo typ váta podle ajurvédy). Klasický rychlý Beran… než se otočíte, proběhnu kolem vás s radostí na autobus.

Hurá – ten pocit rychlosti, vlajících vlasů, to dobití cíle, který se vám chystá zdrhnout – možná to neznáte. Ale já jo. :-)

 

DÍKY COVIDU…

Ale covidový rok mě nakonec přes tu hranici přehoupl. Ale mně to najednou bylo vlastně jedno!

Ačkoliv covid sám a všechna ta situace kolem mě zas tak nestresovala a mohla jsem být třeba ve speciální FB skupině Káčko oporou těm, kteří netušili, jak se s tím vším, co se kolem nich najednou začalo dít, vyrovnat, i já jsem měla něco, co mě vnitřně trápilo. A covid mi sebral to, co mi dosud pomáhalo.

Kontakt s lidmi (ačkoliv nejsem úplně extrovert, jste pro mě často motivací. :-)) i 3x týdně čchi kungové lekce, které jsem učila (a nemohla si jen tak říct, že dneska nepůjdu). Doma je pro mě večer opravdu náročné se takto hluboce sama do sebe ponořit na 1,5 hodiny i víc. :-) 3x do týdne.

Ale zároveň mi nabídl možnost opravdu najít tu vnitřní sílu, bez ohledu na to, co tam venku mám, nebo nemám. Vnitřní zdroj, vnitřní kotvu, vnitřní motivaci. Bez vnější pomoci.

Však tímto směrem jsem se už roky dívala a už roky jsem sbírala různé střípky a drobné zkušenosti. A teď jsem dostala příležitost ukázat, co jsem se vlastně za ta léta naučila. :-)

Covidové období pro mě od začátku bylo vědomě právě tím a po té zkušenosti jsem zvídavě a vděčně sáhla. Proto mě tak netrápilo – protože v něm byl pro mě smysl a lákavá výzva.

A ještě jedna zajímavá věc se během covidu stala – úplně jsem popustila uzdu svým chutím. Zatímco zpočátku jsem nechápala, proč všichni vykupují mouku, posléze jsem sama začala péct – ne chleba, ale třeba frgály. :-) Poté, co jsem podpořila jednoho brněnského výrobce frgálů, zamilovala jsem se do nich. A manžel měl super nápad, ať je zkusím upéct sama. (Brněnský frgál můžete zkusit zde, pokud jste z Brna… každý den je čerstvý, pečou přímo pro vás dle objednávky a je moc dobrý!)

Pak jsem začala zkoušet domácí vaječný likér. A domácí želé v čokoládě (po Vánocích už ta vánoční nikde neseženete a já na ně dostala takovou chuť!).

 

DOPŘEJTE SI SVÝCH SNŮ A PŘÁNÍ DO LIBOSTI

Jak vidíte, já si dopřávala. :-) Naprosto jsem popustila uzdu svým chutím a kilo sem, kilo tam jsem vůbec neřešila. (Neřešívala jsem ani předtím, protože jsem váhu měla vždy mezi 55 kg-58 kg, občas k 60 kg. Ale minimálně jsem hlídala, abych nešla přes a když to hrozilo, tak se stačilo trochu krotit.)

A ano, jak se říká, když máte všechno, nač si vzpomenete, sladkostí, až vám ušima lezou… jednoho dne se toho všeho nabažíte. Zjistíte, že vám to fakt nedělá dobře. Že ta krátkodobá radost za to nestojí. A tak je to nakonec se vším, na čem ulítáváte. V čem hledáte uspokojení toho, co vás trápí. Ať už vědomě, nebo nevědomě. Tam venku to totiž není. Tam venku o to totiž můžete kdykoliv přijít.

A navíc – tam venku to nemá tu sílu, jako když to vychází z vás.

A tak přišla někdy v květnu chvíle, kdy už jsem pomalu atakovala 70 kg a už jsem to opravdu nebyla já – spíš než váta jsem vypadala jako kapha :-) (Dle ajurvédy.) Víc než jak jangový typ jsem byla najednou spíš jinový typ. A když víte, že to už nejste vy, co uděláte?? A kde je ta vaše hranice??

 

ZAČALO TO POHYBEM, POKRAČOVALO NOVÝMI NEČEKANÝMI OBZORY

Kdykoliv se rozhodnete opustit to, co už přece dávno nejste vy (nebo ještě nejste vy), otevírají se vám nové obzory. I mně se otevřely.

Začalo to pohybem – objevila jsem pro sebe K-pop tance (dcera mi je pořád pouštěla) a zjistila jsem s nadšením, že jsou pro mě zábavou i výzvou. Většinou jsou plné radosti a videoklipy jsou často i vtipné nebo nějak jinak zajímavé. Mohou mít nějaký vnitřní příběh, nebo jsou zajímavě točené. Nejsou to většinou klasické videoklipy, na které jsme na Západě zvyklí.

Všechno to asi začalo písní Egoist (o lásce vůči sama sobě), jejíž refrén se chtěla se mnou naučit tančit má dcera. A já zjistila, že K-pop tance nejsou to, co znám a co jsem roky tančila třeba v tanečním souboru. Ale ta píseň i Olivia Hye, dvanáctá, poslední, členka skupiny LOONA, pro mě zůstaly něčím důležitým.

A možná to byla právě Olivia a její příběh, který mě zasáhl. I ona je ve skupině mezi nejmladšími (debutovala touto písní po jednodenním „tréninku” u firmy BBC v 17 letech, podobně jako já jsem byla v našem tanečním souboru ta nejmladší. A zatímco už ostatní holky odcházely na střední, já ještě měla 2 roky základky před sebou a najednou jsem pokračovala s ještě staršími holkami, se spolužačkami své sestry z gymnázia. (Sestra je o 4 roky starší.)

Olivia i ostatní děvčata z LOONY mi připomněla, čím jsem kdysi bývala i já. Mladou, štíhlou tanečnicí a zpěvačkou. (Atletku teď pomíjím.) A byly pro mě najednou tou inspirací a motivací, která mi chyběla. A pak už se to začalo vše nabalovat. Jiné skupiny, jiné songy, jiné tance, workouty, protahování, posilování, práce s fasciemi a zpět k čchi kungu. Tentokrát ale s jiným úhlem pohledu a jinými zkušenostmi.

 

A NAKONEC BYLO POTŘEBA ZMĚNIT I STRAVOVÁNÍ

Nešla jsem hned do keto diety nebo nízkosacharidové diety. Na keto jsem moc nevěřila. Znala jsem to pouze jako pojídání různých předpřipravených jídel, které prý sice funguje, ale na mě to bylo příliš umělé, přiliš krátkodobé a také příliš drahé.

Na jedné z covidových procházek po městě (na kafčo z lesíka z okénka) jsem před youtube videem narazila na reklamu jedné Američanky. Rozebírala asi hodinu, jak je to s hubnutím u žen v mém věku… jak je potřeba zapracovat na metabolismu, na zánětech v těle a já nevím, na čem ještě. A to bylo přesně to, co jsem potřebovala! Ještě než jsem zas došla dolů, už jsem si stáhla její nabídku zdarma. A nedlouho poté jsem i zaplatila cca 50 $ za její desetidenní (vlastně jedenáctidenní) Metaboost. A pak ještě dolar za desetidenní Smoothie detox.

Manžel se smál, že jím jak nezavřená, a krmím se po večerech hamburgerem. (Místo housky byl žampión Portobello.) A že to tedy neví, co je to za dietu. :-) A jak u toho zhubnu.

No ale ono to fungovalo. Za těch 10 (vlastně 11 dní včetně speciálního Fat Flush předtím)bylo 2,5 kg dole! A zároveň jsem se tak dlouho neměla tak dobře! Nejedla tak dobře a kvalitně! Neměla jsem hlad a dávala si třeba takové mňamky jako čokoládu s borůvkami, chilli con carne (bez fazolí) a nejrůznější smoothie.

Obzvlášť následujících 10 dní Smoothie Detoxu pak pro mě bylo úžasnou chuťovkou (a hlavně jsem si mohla odpočinout od toho věčného nákupu a vaření 4x i 5x denně. :-) Nakoupila jsem si takové dobroty jako ananas, mango, hroznové víno… a když jsem měla hlad, mohla jsem sníst tolik zeleniny, kolik jsem chtěla. (Třeba cuketové špagety s rajčatovou omáčkou jsem takhle objevila. Nechápu, co mi na tom kdy připadalo divného. :-))

Nebo jsem se mohla krmit zelenými jablky co hrdlo ráčí. A tak ano… v detox týdnech (absolvovala jsem tento program už tuším 3x!) jsem si dávala svou novou oblíbenou mňamku – nakrájená zelená jablka s mandlovým máslem. 

 

HLEDALA JSEM ALE NĚCO, KDY SI BUDU MOCI VAŘIT PODLE SEBE A NE PROGRAMŮ

Když potřebujete nastavit hubnutí (a jste mlsoun jako já), je ideální mít nějaké programy. 10 dní je tak akorát, aby vám to nepřišlo moc dlouhé. Abyste si pak mohli dát třeba jeden den nebo víkend jídlo, na které jste byli zvyklí a máte na ně třeba chuť. (A netrápit se tím, že jste porušili nějaký ten program.) A zároveň je to dost dlouhé na to, abyste viděli nějaké výsledky. (Většinou jsem měla kolem 2 – 2, 5 kg za těch 10 dní dole).

Ano, v mezidobích jsem často zase něco přibrala zpět, ale nebylo těžké to zase pak shodit. Jen se prostě celé to hubnutí trochu zpomalí. Ale zároveň se netrápíte tím, že byste se nějak omezovali i v tom, co víte, že není xkrát podle programu, ale že to sami sobě nechcete zakazovat. Protože známe to – zakázané nejvíc chutná. A pak přijde jojoefekt, když si to po dlouhé době držení se na uzdě zase dopřejete v hojné míře. :-)

Musela jsem programy uzpůsobovat tomu, kde jsem zrovna byla. Doma jsem jela podle Metaboost nebo 10 Day Keto programu (to bylo poprvé, co jsem ho zkoušela… je součástí One and Done také od Svelte, to bylo dalších 50 doláčů). Když jsem byla u rodičů, jela jsem 10 day Smoothie Detox, protože tam se člověk tak nepoflakuje pořád v kuchyni. A může sníst hory melounu. :-)

A začala jsem tam zkoušet vařit keto, podle toho, co jsem zjistila u Svelte… nebo v dalších programech a receptech a videích, které jsem tak různě nacházela na youtube a na internetu. Protože tam vaříte z toho, co máte doma (nebo co si koupíte) a nemusíte přesně dodržovat program a každý den kupovat něco jiného. Není to tak vymakané, není tak jasné, kolik kalorií a všech potřebých látek do sebe dostáváte (a to je při hubnutí důležité), ale je to první krůček k tomu naučit se vařit (a jíst) jinak a líp než dosud. 

A hlavně rozšířit svůj repertoár o jídla a chuti a ingredience, které jste dosud nepoužívali!

 

KETO A LOW CARB JSOU VLASTNĚ NEUVĚŘITELNĚ DOBRÉ A PROSPĚŠNÉ!

Keto jsem kdysi vnímala hlavně jako dietu. Jo, to je to, co lidé jedí, když chtějí zhubnout. Máte na to různě reklamy a celé mě to tak trochu děsilo. A navíc jsem zjistila jsem, že když dodržuji přerušovaný půst (který mi prvně před lety po druhé vipassaně ukázal cestu, jak se dá zdravě a udržitelně jíst a nepřibírat, spíš hubnout), že jsem vlastně také v té době v ketóze. Že tělo je nucené sahat do zásob tuku, protože zásoby glykogenu už si vyčerpal… a já mu pořád a pořád nic nehodila. :-) A tak jsem dál nějakou keto dietu neměla potřebu už řešit.

Ale najednou jsem se začala dozvídat, že keto je sice dobrý způsob hubnutí (když tělu seberete sacharidy, zdroj glukózy, tak mu nezbývá než sáhnout do těch vašich zásob na horší časy…), ale že může být keto kupodivu i docela normální způsob stravování! A že může být i dlouhodobě udržitelný (i když není dost studií, které by to stoprocentně potvrdily.)

A když jsem na internetu narazila na Wildfit a teorii, že právě keto (a low carb) byl způsob stravování našich předků během tuhých zim, kdy venku byl jen sníh a mráz a žádné plodiny, a že právě díky naší schopnosti přejít do ketózy jsme jako lidstvo přežili do dob ledniček a mrazáků a plných supermarketů, kdo ví čeho, najednou mi to začalo dávat smysl!

Je nám to dáno. Naše tělo umí využívat jako zdroj energie i něco jiného, než glukózu! Umí využívat i ketony z tuku! To je samo o sobě pro mě naprosto zásadní informace. 

 

PŘECHOD NA KETO

Za ta léta, co využíváme jako zdroj energie hlavně sacharidy, si naše tělo prý odvyklo ketony využívat – a tak ve chvíli, kdy chcete přejít na keto stravování, můžete narazit na tzv. ketonovou chřipku, než se vaše tělo adaptuje. Příznaky jsou podobné – bolesti hlavy a svalů, únava. Případně i poruchy zažívání (průjem nebo zácpa, nevolnost). Ale trvá to jen pár dní. Předcházet se tomu dá.

Hodně pít (vodu), hodně spát a doplňovat elektrolyty (sůl a minerály, o které přijdete ve chvíli, kdy zhubnete svá první kila – vodu, na kterou se váže glykogen, vaše zásoby sacharidů, které najednou nemáte a nepotřebujete.)

Osobně si nějaký velký propad nepamatuji. Jen vím, že jsem prvních pár dní svého prvního Metaboostu byla docela unavená. Stále jsem tedy každý ten tančila, i hodinu. Ale únavu jsem cítila. A to jsem ještě nebyla na ketu (jen občas byly, myslím, některé dny hodně sacharidově osekané). Úplné keto dny byly některé v rámci Smoothie Detoxu, kdy jste vlastně byli celý den na zelenině a proteinech. Takže mám dojem, že má adaptace probíhala velmi jemně, a tak se to prý i doporučuje. Snižovat postupně a tělo tak nevyděsit. :-) Možná i zkušenost z přerušovaného půstu pomohla.

 

JAK BUDE DÁL VYPADAT MÉ STRAVOVÁNÍ??

Od toho 3.6., kdy jsem atakovala hranici 70 kg, jsem se 14.10. dostala na hranici 59,3 kg. A co bude dál? Má meta je má normální váha – 55 kg. Ale pokud se na ni už nedostanu, nevadí. Přece jen, už mi není 30. :-) Bývaly roky, kdy jsem se dívala spíš na váhu než na to, abych se cítila fit, štíhlá, pružná i silná a zdravá. Zdravá jsem byla a pružnost a sílu jsem tak trochu hodila za hlavu. Když netančíte, moc to ani nepoznáte. :-)

Ale přece jen, s nastupujícími roky vnímám, jak důležité je právě to druhé. Pokud se cítíte fit, pružní, silní a zdraví, jakákoliv váha je ta vaše pravá. :-) Zkuste si na sobě takový test – jakou výdrž máte, kam vás vaše tělo (fascie) pustí, co váš dech a vaše srdce, do kolika schodů vyběhnete?? A fascie, fascie jsou fascinující a bez jejich průžnosti to naše tělo moc nefunguje, protože se mu nedostává živin, ať se budete krmit jakkoliv úžasně.

S nástupem podzimu přestal čas Smoothie Detoxů postavených do značné míry na exotickém ovoci (banány, manga, ananasy) a horách syrových salátů. Včera jsem třeba vyskočila z keta a dala si snídani z dušených jablek, hrušek, broskví, tvarohu a mandlí. (Jen své oblíbené vločky jsem ještě nepřidala.) Teď je přece období tohoto ovoce!

Jinak plánuji střídat keto (pod 50 g čistých sacharidů, u mě spíš pod 20 g) a low carb (cca pod 150 g). Když nebude zbytí (třeba teď na týdenním čchi kungovém pobytu), přecházím na přerušováný půst. A plánuju si snídaňové pečivo alespoň na pár dní dovést své. A pak hurá na chléb a rohlíky, které jsem už neměla, ani nepamatuju! :-) A moc se mi líbí myšlenka, že se fakt nemusíte v ničem omezovat, ale řídit se podle přírodních cyklů – někdy jíst víc keto a low carb, někdy víc normálně. Takže nemyslím, že na špagety a rýži nebo bulgur a pohanku se už nikdy nepodívám. Spíš vím, že nemusím jíst jen to. A vím, že Vánoce nemusím přibrat, protože testuju keto vánoční dobrůtky. :-)

 

CO TO VLASTNĚ OBNÁŠÍ BÝT KETO ČI LOW CARB??

Jde hlavně o snížení příjmu sacharidů. Výše jsem mluvila o čistých sacharidech. Jejich počet získáte odečtením gramů vlákniny od gramů sacharidů, které daná potravina cca má. Snížit jejich množství je v podstatě velmi snadné (a nemusíte ani nic počítat) – stačí prostě vynechat přílohy. Zcela. Žádná rýže (ani hnědá), žádné brambory, žádné těstoviny. A samozřejmě žádné cukry a žádné pečivo (ani desetinásobněcelozrnné). :-)

Pokud chcete být v ketu, je to ještě trochu náročnější, protože si musíte dávat pozor na množství některé zeleniny (třeba mrkev, celer) a také ovoce (třeba právě ty hrušky a jablka). Takový jeden banán a v mém případě už žádný jiný sacharid nemůžete… a to už tedy na výběr moc nemám. Tak olej?? :-)

Pokud chcete být v low carb, hrušky a jablka vás nezabijí. :-)

Gramy berte s rezervou, je to hodně individuální... jde totiž hlavně o procenta z celkového počtu kalorií, které potřebujete denně sníst, abyste své tělo zásobili tím, co potřebujete. Někdo potřebuje kalorií (a tedy i gramů sacharidů) víc, někdo míň. Liší se dle věku, pohlaví i fyzické aktivity. A samozřejmě jde i o výkon vašeho metabolismu. Někdo spaluje hup šup, někdo pomaleji.

Hodně dlouho jsem žádné kalorie a tzv. makra (bílkoviny, sacharidy, tuky) nepočítala. Nebylo potřeba. Teď počítám a zjišťuji, kolik toho tak vlastně sním a jak asi tak má strava vlastně vypadá. A zjišťuju třeba, že mám hodně málo bílkovin. :-) Je to pro mě informace a zkušenost… a postupně nebudu potřebovat nic počítat. Prostě jen budu mít svá oblíbená jídla a představu o tom, co vlastně jím a proč a co to s mým tělem dělá.

 

 A ČÍM VŠÍM TEDY MŮŽETE SACHARIDY NAHRADIT??

Počet bílkovin by prý měl zůstávat stejný jako na běžné stravě. Jen sacharidy (a kalorie a živiny z nich) nahradíte tuky. Mají výhodu v tom, že spolu s bílkovinami vás déle zasytí, nemáte tak vysokou hladinu inzulinu v těle (a tedy ani takový hlad). Četla jsem, že hodně lidí, kteří se už nacházeli v prediabetickém stavu, zachránilo low carb a keto od diabetu. Margit Slimáková keto doporučuje právě jako terapeutickou stravu.

Tuky nemusí být strašák a poslední dobou se ukazuje, jak to je s těmi zlými tuky a zlým choresterolem všechno trochu jinak. Nemůžu zabíhat do detailů, protože sama nejsem odborník, ale co tak čtu a slyším, dává mi to smysl. A komentáře lidí, kterým se na této stravě zlepšují markery krve, mi potvrzují, že na tom asi něco bude.

Už kdysi jsem četla, že klidně můžu jíst máslo (a ne margaríny). :-) Teď jsem do jídelníčku přidala víc ryb (losos, tuňák, sardinky) a jím i víc masa. Vím, že i vegetariáni keto zvládají, ale musí to být mnohem náročnější, bílkoviny bez obilovin a luštěnin získat. Mám doma mnohem větší zásobu ořechů a semínek a máme s manželem teď výrazně větší spotřebu vajíček. Protože ta jsou zázračně plná živin. :-) A tak nějak automaticky jsem přešla na mnohem víc zeleniny a olivového oleje. A ano, začala jsem využívat i mražák, ve kterém mám jahody, maliny nebo borůvky.

 

A SAMOZŘEJMĚ NĚCO NA CHUŤ

Pečivo a koláče a sušenky a tak si peču vlastní. Moc mi chutnají Low carb pečivo od Topnaturu. Je rychle hotové, pár dní vydrží a chutná i dceři i manželovi. :-) K snídani si někdy ráda dávám keto kokosové lívance s tvarohem a bobulovým ovocem.

Na dovolenou all inclusive jsem si vezla cuketový keto makovec. Nedělám jej tedy jako bábovičky podle receptu a navrch si nedávám buď nic, nebo tvaroh či jogurt. Makovec na mě čekával na pokoji v ledničce, abych nepokukovala po místních zákuscích. :-) Ty totiž vypadaly úžasně. (A oni i celkem slušně chutnaly, když jsem je jeden den ochutnávala… jen už mi přišly všechny hodně přeslazené.)

A doma nesmí chybět nakonec kokosová i mandlová mouka. Ano, jsou dražší. (U mandlové to platí obzvlášť.) Ale nemáte takovou spotřebu jako u bílé nebo celozrnné. Jsou výrazně sytivější, takže vám stačí upéct jen tak půlka toho, co obvykle, abyste měli dost a dost. :-) A když zapátráte na internetu, dá se najít levněji. A jsou rozhodně nutričně vydatnější. :-)

Jak vidíte, při svém hubnutí si hodně dopřávám. :-) Zákusky, lívanečky, hory zeleniny, ovocné smoothie a mořské ryby. Něco, co jsem buď předtím v takové míře nejedla. Nebo jedla, ale v té méně zdravé variantě. Teď jdu v obchodě kolem regálů Kofil, Fidorek, Derby sušenek apod. a říkám si, že doma mě čeká něco lepšího. :-) (Tedy u těch Derby sušenek nevím, nevím… někdy to není ani tak o tom, co, ale kolik, takže ty se ještě asi u mě na stole zase objeví.)

Jestli mě něco ty měsíce hubnutí/zdravé stravy naučili, pak to, že když máte plán (třeba nějaký ten program), pak je mnohem snazší se nepřejídat. A když se jednou naučíte nepřejídat, tak proč si pak občas nedat něco, co třeba není úplně zdravé, ale v malém množství vám neuškodí?? :-)

Jak jste na tom se stravováním vy? Jíte zdravě, výživně? Nebo co vám tak v obchodě přijde pod ruku? Rádi vaříte to, co už máte vyzkoušené, nebo rádi objevujete nové chutě a kombinace jako já? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *