… máte možnost si uvědomit, že ze snů se nakonec vždycky probouzíme do reality. Když svým snům ale začnete věnovat pozornost, pomalu Vám začnou do reality vstupovat.
Naše sny s námi hrají velmi zajímavou hru. Ať už jde o ty noční, když spíme, nebo o ty denní, kdy sníme :-)
Na jednu stranu nám pomáhají vnímat, jak neuchopitelné všechny sny jsou. Jsou jako film, který nás natolik vtáhl do svého děje, že máme pocit, že jsme u toho.
Cítíme napětí, když se děje něco napínavého. Cítíme úlevu, když hrdina přežije. Cítíme radost, když se na plátně děje něco vtipného.
Už jste někdy seděli v kině (nebo doma u TV), celí napjatí, doslova ponoření do děje – a najednou jste si uvědomili, že jste jen v kině?? (Může se to snadno stát, když si někdo vedle Vás začne chroupat do popcornu :-))
Ve spánku je to podobné – prožíváme zrovna nějaký svůj krásný (nebo naopak nepříjemný) sen a najednou jsme vzhůru. Všechno, čemu jsme předtím věřili, že je reálné, je fuč. Možná jsme smutní a nejradši bychom dál snili (má dcera někdy právě kvůli tomu nechce vstávat). A někdy jsme zase rádi, že to byla jen noční můra a ne realita.
A na druhou stranu nám ale sny pomáhají vnímat, že i naše realita může nabrat snovou kvalitu :-) To když se svým snům začneme věnovat. Když uvěříme, že nějaký svůj sen, své přání, můžeme prožít i v realitě.
Prolínání snů a reality
Zažila jsem to mnohokrát. Takový ten zvláštní pocit, kdy si uvědomíte, že to, co jste považovali za skutečné, se Vám vlastně jen zdálo. Zažili jste to také někdy? Tu nejistotu, jestli byl něco sen, nebo jestli jste to skutečně prožili??
Naše mysl funguje velmi zajímavě. Někdy si říkám, že vše je taková jedna velká virtuální realita. Někdo si slavný film Matrix vyložil jako odvážnou kamuflovanou výpověď o tom, že naše realita je ovládána zvenčí. Jako v Hunger Games. Vzpomínáte? Zvířata nejsou skutečná, jsou do prostoru her vprogramována. A když tvůrce her chce, nechá podpálit les. Také jste slyšeli tu konspirační teorii, že řecké požáry vznikly podobným způsobem?
Přitom Matrix je film, který jen připomněl staré východní učení o iluzornosti světa, ve kterém žijeme. Indové mu říkají mája. Buddhisté připomínají, že vše je jen sen. Jen fata morgána.
Sny nám pomáhají nabourávat realističnost toho, co v bdělém stavu vnímáme. Virtuální realita možná ještě víc. Máme šanci si uvědomit, jak moc se nemůžeme spoléhat na své smysly. A tak máme dvě možnosti – buď nás virtuální realita budoucnosti (hry apod.) ještě víc vtáhne do iluzornosti světa, nebo nám pomůže se z něj probudit…
Splnit si sen může být první krůček k tomu…
Nevím, jak často jste to Vy sami zažili. Hodně lidí teď využívá boom programů „jak si uskutečnit své sny”. Hodně lidí si možná v minulosti na něco takového netroufli. Žili v zajetí programu „škola, práce, rodina”. Nenapadlo je, že by mohli mít víc. Že by mohli vystudovat něco, co je bude bavit. Ne jen to, o čem jim někdo řekl, že na to mají a že je to pak bude živit. Že by mohli mít práci, která je nejen uživí, ale bude pro ně i zdrojem radosti a seberealizace. Že může najít partnera, který je bude fakt milovat. Že se nemusí smířit s někým, kdo se jen tak tváří.
Není divu, že je něco takového chytne. Že konečně uvěří, že „oni taky můžou”. A je to tak správně. Je správně vyzkoušet si VŠECHNO, co nám, jak doufáme, přinese radost a štěstí.
… se na plnění snů vyprdnout
Osobně jsem tento problém nikdy neměla. Do života jsem šla se svými sny z dětství a dospívání, a i když mi lidé kolem často říkali, že bych měla jít po něčem jistějším, já to prostě nedokázala :-) Na rozdíl od většiny jsem na to byla asi moc slabá :-) Neunesla bych takový život.
- Toužila jsem studovat angličtinu. Hlásila jsem se jen tam, i když mi všichni říkali, že berou tak málo lidí, že nemám šanci. Dostala jsem se :-) A dnes se angličtinou živím.
- Toužila jsem jet do Egypta. Egyptoložkou jsem se sice nestala, ale vystudovala jsem arabistiku, v Egyptě strávila pár let života, na egyptologické památky jsem vyfasovala speciální průkazku, díky které jsem je mohla navštěvovat za egyptské ceny. A i na těch českých vykopávkách jsem byla spolu s českými egyptology :-)
- Toužila jsem cestovat. Na mnoha místech země (Itálie, Egypt, Jordánsko, Izrael, Srí Lanka) jsem byla nejen zadarmo, ale buď na stipendiu nebo za plat nebo prostě díky kamarádům mých kamarádů. Není nad to, když Vám za cestování někdo platí :-)
- Toužila jsem psát. Píšu blog a napsala jsem už několik knížek :-)
- Toužila jsem po prima rodině. Mám ji :-)
Až se Vám některé Vaše sny splní, možná stejně jako já zjistíte, že to pro Vás bylo důležité. Ale to nejdůležitější, co Vám ta zkušenost dala, bylo, že štěstí Vám splněné sny nepřinesou. To je to probuzení se do reality. Pak se na to můžete s klidným svědomím vyprdnout :-)
Vnitřní nepodmíněné štěstí je splněný sen
Je to jak v té pohádce o zlaté rybce. Rybářova žena pořád nebyla spokojená. Ani jako carevna. Ani jako císařovna. Ani jako papežka (to podle toho, jakou verzi znáte). To, co pohání společnost k neustálému růstu, je paradoxně naše neustálá nespokojenost. Jak ty krysy v kole. Jak ten Sisyfos. Jak v zakletém království.
Ptali jste se někdy sami sebe, po čem to vlastně tak toužíte? Za čím se ženete? Já se kdysi ptala a svá přání jsem zredukovala na pět hlavních – svobodu, lásku a radost, vyrovnanost a klid, vnitřní sílu, jistotu a odvahu.
Za čímkoliv, co mě trápí, se jedna z nich krčí. Ale každý z těchto snů se dá naplnit jen v nepodmíněném světě. Protože ani láska, ani svoboda, ani vnitřní klid a odvaha neklade žádné podmínky. Co by to jinak bylo za svobodu nebo lásku? :-)
A nepodmíněný svět je ten svět za iluzemi, který o světě máme. Je jako snový svět, do kterého vstupujete, ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vše je jak ten sen :-) A v té chvíli se probudíte :-) A Váš sen se tak naplní :-) Ano, nepodmíněný svět je plný paradoxů :-)
Jaký sen jste si tento týden splnili?
- Ten, který Vám přináší nepodmíněné štěstí, ať se tam venku děje cokoliv?
- Nebo ten, který Vám dává radost, protože… (doplňte si to, co by Vám tu radost udělalo)?
V nepodmíněném štěstí jsem já tento týden absolutně selhala. O nějaké vyrovnanosti se nedá vůbec mluvit. Je to tak vždy, když se stane něco, co Vás vyvede z míry. Co ve Vás začne probouzet pochybnosti – o sobě (to nedám), nebo o druhých (určitě nebere v úvahu, že to třeba nedám). Něco, co nedokážete prostě jen tak přijmout, aniž byste sáhodlouze nerozebírali, jestli to přijmout dokážete (a přitom byste tak chtěli!), nebo ne (protože to není tak snadné, jak se může jevit) :-) Mně se něco takového stává ve chvíli, kdy mi někdo nastaví laťku na můj vkus příliš vysoko :-) Stojím pod ní, vím, že můj rekord je 135 cm a ona je 150 cm!
V tom podmíněném se mi ale daří :-) Můj sen shodit ze sebe všechna ta kila, která jsem během náročného loňského roku nabrala (a s nimi shodit i to, proč jsem je nabrala), se konečně stává realitou :-) Od posledního červnového týdne jsem shodila 3 kg! Kupodivu právě díky tomu, co jsem se bála, že nedám :-) Pomohl mi i týden na orlím čchi kungu, protože jsem tam měla hodně pohybu (poletovala jsem pořád po lese) a míň jídla.
Sláva vipassaně a přerušovanému půstu!
Ale nejvíc mi pomohlo 10 dní na vipassanském kurzu, kde jsme naposledy jedli do 12 hod. Bála jsem se, že budu mít hlad. Ale hlad jsem neměla!
Pár dní po návratu jsem díky jednomu videu o zkušenostech z kurzu narazila na termín intermittent fasting – IF (přerušovaný půst). Zmiňovala jsem ho již v minulém článku. Není to úplně obyčejný půst (že prostě nejíte). Můžete se takto prý stravovat dlouhodobě a nemělo by Vám to ublížit. Spíš naopak.
A tak s pár přestávkami dál pokračuju už několikátý týden v tom, co jsem na vipassanském kurzu zahájila – po třetí hodině odpoledne už nejím. Přerušovaný půst má prý spoustu zdravotních předností, hubnutí je jen takový bonbónek navíc. No, sladký bonbónek :-) Snažila jsem se shodit už hodně dlouho, ale nic nefungovalo. Až teď.
Jednou o IF napíšu speciální článek :-)
Doufám, že Váš týden byl naplněn splněnými sny. Ať již těmi podmíněnými nebo nepodmíněnými :-)
Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného tématu SEN v rámci elementu ZEMĚ. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní vyrovnanost, harmonii a klid. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se