V minulém článku jsem psala o Star Treku. O tom, jak moc mě v mém dospívání učil o tom, co znamená být člověkem. Skrze umělou inteligenci, pana Data. :-) Už v 90. letech. :-) (Viz článek Příběhy lidství a lidského kontaktu)

O 30 let později jako bychom se ocitli mnohem blíž době, kterou tehdejší Star Trek popisoval – v době online konferencí, tabletů, Alexy, hlasového ovládání příbytků, pochodování s přístrojem v ruce. :-))

Už slyšíme i zvěsti o první výpravě k Marsu. A lidé začínají experiementovat s Chat GPT, naší umělou inteligencí, která jen ještě není zdaleka tak vyspělá jako android Dat. (Ale jednoho Androida mám… mobil… :-))

Vnímáme, jak moc nás technologie ovlivňují, kolik času trávíme na sociálních sítích, jak moc to ovlivňuje naše děti… a i nás samotné.

Jak náročné je hledat tu mou oblíbenou zlatou střední cestu.

Využít technologie, ale nenechat se jimi polapit.

 

  BORGOVÉ

Psala jsem o největším nepříteli lidí ve Star Treku, kterými jsou Borgové. Představte si napůl člověka a napůl robota, s nejrůznějšími implantáty. Silnější, chytřejší, propojenější s ostatními. (I to je už pro mnoho lidí dnes buď realita, nebo velmi pravděpodobně uskutečnitelný sen.) Nikdy zde nejste sami. Globalizace v té nejhorší podobě zobrazená už na přelomu 80 a 90. let jako něco děsivého, nebezpečného. A kdokoliv to viděl, opravdu se děsil. Horší než krváky a zombie…

A na jejich vrcholu je Královna.

Ovládající vše.

A odpor je marný…

Asimiluje všechno, zotročí vás a vy si to ještě užíváte natolik, že nechcete odejít. Dokud si neuvědomíte, že lidský teplý kontakt, i když nemusí být tak dokonalý jako ten skrze technologie, je pro vás důležitější. Protože jen ten umí vyživit něco v nás.

Není divu, že tolik lidí touží po lásce.

Je to ta nejvnitřnější touha a není na ní nic špatného.

Není divu, že lidé jsou pro ni ochotní tolik obětovat!

Paradoxně i ten lidský teplý kontakt.

Jak prorocký byl Star Trek... ale to je u sci-fi normální…

Ostatně velmi často jsou právě sci-fi inspirací pro vývoj…

 

POZITIVNÍ GLOBALIZACE

Tento týden jsem si ale díky Star Treku uvědomila ještě další věc… něco, co je pro mě hodně důležité (jako pro osůbku, která má v horoskopu velký kříž, a tak se jí některé složky tak nějak vnitřně bijou :-), ale možná bude i pro vás.

Ostatně před rokem v jednom online kurzu to s námi americká koučka docela podrobně probírala a hodně účastníků z toho bylo nadšených. Protože najednou si můžete některé části sebe sama tak nějak lépe osahat. Seznámit se s nimi. A naučit se s nimi komunikovat.

To je ta pozitivní globalizace – uvnitř i tam venku mezi státy a kulturami.

Žijeme na jedné zeměkouli a už dávno není dost dobře možné nějakým způsobem nespolupracovat.

Kdo stojí o spory a války, o přetahování o zdroje?

Zároveň jsme se ale stále ještě spolupracovat nenaučili. Stále ještě hledáme, jak na to. Jak si uchovat svou vlastní kulturu, jak zůstat sami sebou… ale nepostavit se proti druhým? Ono mé známé jak respektovat sám sebe a zároveň druhé. Jen převedené z osobních vztahů na mezinárodní vztahy.

A jako vždy platí – nemůžeme chtít po druhých, co neumíme udělat ani sami pro sebe.

 

VNITŘNÍ DYNAMIKA VNITŘNÍCH BYTOSTÍ

V onom kurzu byla řeč o různých bytostech v nás. A každý má ty své. Můžete mít v sobě tu/toho, kdo rád vše řídí, ale také tu/toho, kdo má strach ze změn. A zároveň i tu/toho, kdo rád odpočívá. A pár dalších bytůstek. A vaším úkolem je naučit je spolupracovat. Protože kdo stojí o spory, přetahování se a vnitřní bojůvky. Vyčerpávají vaše zdroje, které byste určitě využili mnohem lépe…

Na onen kurz a na mé objevování vnitřních bytůstek jsem si vzpomněla, při sledování dalšího z mnoha dílů starého Star Treku. A možná mi to utkvělo v paměti i kvůli novému Star Trek: Picardovi. Kvůli těm chvílím, kdy se kapitán hvězdné lodi Enterprise setkával u jednoho stolu se svými důstojníky a naslouchal jejich nápadům, jak řešit nastalou situaci. 

Měl tam svého prvního důstojníka, měl tam technika,  měl tam bojovníka dbajícího na bezpečnost, měl tam empatickou napůl Betazoidku a měl tam i svého androida Data a jeho přehled a racionalitu. Názory VŠECH zvážil, kladl ty správné otázky… a pak rozhodoval s plnou zodpovědností…

 

Vřele doporučuji se ponořit do sebe a objevovat, které vnitřní bytosti ve vás sídlí.

Třeba tam také najdete tu, která se stará o to, abyste byli v bezpečí. Nebo tu, která hledá logická vysvětlení. Nebo tu, která to prostě nějak cítí. Nebo spousty dalších…

ráda objevuji i bytosti, které astrologie symbolizuje v jednotlivých planetách. Protože se říká, že Slunce je v našem horoskopu právě onou kapitánskou planetou, kterým úkolem je sladit působení ostatních planet.

Těch zodpovědných za naše uvažování (Merukur), za naše jednání (Mars) nebo za naše city (Měsíc) apod. A to je pouze velmi povrchní náhled na to, co všechno planety ve světě astrologie symbolizují.

Ať se vám podaří být stejně obdivovanými a statečnými kapitány jako byl kapitán Picard. I když z vás kdysi udělali Borga, a vy tak máte i nějaké to trauma, které je třeba zpracovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *