Milí přátelé, kteří mě už nějakou dobu doprovázíte po těch mimoňských cestičkách,

A.de Mello napsal jednu věc, která mě kdysi zarazila. O štěstí prý vlastně nestojíme. Vždy prý existuje něco, co je pro nás důležitější, než se cítit v pohodě. Vždy ještě něco… ještě něco… ještě něco…

Znáte to? :-) Obvykle se právě podle toho pak pozná, co je to, co má pro nás opravdovou hodnotu.

Komplikovanější je to ve chvíli, kdy tu hodnotu má pro nás něco, co jako hodnotu vnímá společnost, ve které žijeme. Velmi špatně se jde proti proudu, že? Nebo pokud je naší hodnotou něco takového jako spravedlnost, komunikace, slušné chování apod. apod. Dosaďte si sami něco, bez čeho si nedokážete představit fungování společnosti. Je totiž ještě mnohem těžší si uvědomit, že vnucování dobra (dokonce pod různými sankcemi) je za některých okolností špatné.

Řekněte, také jste už zjistili, jak často vyměňujete své štěstí za něco jen zdánlivě hodnotného? Nebo jak často utrácíme za nejrůznější věci, které nám sice dělají radost, ale našemu štěstí nakonec moc nepřispívají? Nebo maximálně krátkodobě? Například za kávu s kamarádkami, pivo s kamarády, lístek do kina, nové botky, nový mobil :-) To super nové auto.

Já bych Vás dnes chtěla poprosit, abyste investovali tam, kde můžete své štěstí najít. Není tak blýskavé a není IN ho mít. A ani si ho nemůžete koupit. Jak zazní v jednom z témat STROMU ŠTĚSTÍ – jde o poklad, který v supermarketu nekoupíte :-)

Měla jsem to štěstí, že mě vždy lákala spíš ta mimoňská cesta než ta blýskavá IN cesta. Kamarádka říkávala, že bych měla myslet na důchod (říkávala to, když nám táhlo na třicet :-)). Spousta lidí má dojem, že některé VŠ obory jsou k ničemu, protože se jimi pak člověk neuživí. Já kdysi právě díky religionistice dostala místo delegátky na Srí Lance a lidé se mě pak zvídavě vyptávali na místní náboženství – na islám, křesťanství, buddhismus a hinduismus.

Ano, jsou věci, které nás hluboce zajímají, otázky života a smrti, otázky lásky a spokojenosti, otázky radosti a odvahy. Ale bohužel chleba si za svobodu nekoupíme, a tak nám někdy nezbývá než ji za ten chleba vyměnit…

Já měla to štěstí, že jsem nikdy nemusela takto volit a jsem za to svým rodičům i svému partnerovi velmi vděčná! A právě proto s Vámi mohu a také chci sdílet všechno to, co jsem se za ty roky na těchto mimoňských cestičkách dozvěděla, zatímco většina musela nebo chtěla budovat svou kariéru…

Za 6 let intenzivní práce jsem vytvořila online prostor Jiného světa, který je nabitý programy, které jsou všem lidem k dispozici zcela zdarma. V nich, i na blogu, je vše, co jsem se naučila za cca 30 let, kdy se o ty jiné cestičky ke štěstí hodně zajímám.

Mají ohromnou hodnotu. Kdybych měla o vše přijít, šla bych dobrovolně vypomáhat do vipassanských center, které jsou po celém světě. I s tím NIC bych byla nakonec nesmírně šťastná. Právě proto, že mám za ta léta spoustu zkušeností s tím, že své štěstí dokážu vždy nakonec najít uvnitř, kdykoliv si to OPRAVDU přeji (i když ne vždycky si to taky opravdu přeji, Mello ví :-)). Vím, jak povznášející tohle vědomí je, a dost dobře si něco takhle hodnotného nechci a neumím jen nechat pro sebe.

Mohla bych jít nemimoňskou cestičkou, inspirovat se u jiných online kurzů, nebo u soukromých vzdělávacích institucí, které Vás neučí nic víc, než jak přežít, a účtovat za měsíční a roční projekty tisíce korun. Ale já nechci. Nicméně nežiji ve vipassanském centru, práce na webu mě stojí spoustu času, který bych mohla věnovat výuce angličtiny a čchi kungu.

Proč Vám tento velmi osobní dopis vlastně píšu? Možná už tušíte…

Ano, chci Vás Vás požádat o finanční podporu celému projektu :-)

  • Přijde Vám projekt Jiného světa smysluplný?
  • Myslíte si, že štěstí má svou nevyčíslitelnou hodnotu?
  • Máte dojem, že nepotřebujeme to komerční štěstí našich snů, ale v hloubi duše spíš sníme o tom nepodmíněném štěstí? O štěstí, ke kterému nepotřebujeme vůbec nic a které leží v nás?
  • Máte dojem, že se o štěstí hodně teoreticky mluví a radí, ale že lidé spíš než ezoterické výklady potřebují dostat do rukou ten klíč, kterým si ho konečně odemknou? A s ním i tu sebelásku, neodporování, vděčnost nebo schopnost užívat si maličkostí, o kterých se tak mluví?
  • Chcete se i Vy podílet na tom, aby tento klíč, ono poznání zázraku neduality, které je oním klíčem, nalezlo co nejvíc lidí? Aby se jeho hodnotu postupně učilo chápat a pak i používat? Je to něco tak jiného, že to vyžaduje čas. Hodně času.

Pokud odpovídáte ano, existují dva způsoby, jak projekt podpořit:

  1. Koupí některé z e-knih a ebooků, které doprovázejí programy zdarma.
  2. Dobrovolným příspěvkem v jakékoliv výši dle svých možností přímo na můj účet. Jednorázovým nebo i pravidelným.

Odkaz na stránku, kde si můžete všechny e-knihy a ebooky stručně připomenout a vybrat si ten svůj způsob, najdete na konci dopisu. Všem, kteří projekt podpoří, velmi děkuji! Ostatně říká se, že nejšťastnější jsme, když pomáháme druhým, aby byli šťastní :-)

» CHCETE PŘISPĚT NA TENTO PROJEKT? «