Rupert Spira je ve světě uznáván jako jeden z nejvýznamnějších učitelů neduality. Kupodivu u nás moc známý není. Česky nevyšla ani jedna z jeho knih. Na internetu najdete jen pár videí s českými titulky a pár článků.
Přijde mi to škoda, protože právě díky Rupertu Spirovi jsem poprvé PRAKTICKY pochopila, jaké to vlastně je vnímat svět neduálně. Rupert Spira jde totiž dál než k teoriím.
Uvede Vás do toho prožitku a ukáže Vám, jak se Váš život může díky tomuto prožitku absolutně proměnit. A navede Vás na cestu, jak ten prožitek proměnit v něco stálejšího, co Vám bude oporou a zdrojem vnitřního nepodmíněného štěstí.
Jen si poslechněte, co o něm řekl známější Deepak Chopra (zdroj):
„I gained deeper understanding listening to Rupert Spira that I have from any other exponent of modern spirituality. Reality is sending us a message we desperately need to hear and at this moment, no messanger surpases Rupert.“(Volně přeloženo: Když jsem naslouchal Rupertu Spirovi, pochopil jsem o skutečné podstatě našeho bytí víc než prostřednictvím jakéhokoliv jiného představitele moderní spirituality. Ona podstata nám posílá vzkaz, který zoufale potřebujeme slyšet a v této chvíli není žádný posel lepší než Rupert.)
Jestliže čchi kung Orel v hnízdě a dzogčhen jsou pro mě nástroji, jak toto poznání žít a odstraňovat překážky, které na té cestě mám, Rupert Spira mi pomohl uchopit to, co jsem podvědomě pochopila ve chvíli, kdy mi došlo, jak to s tou dualitou a s našimi snahami nacházet v ní štěstí, je.
Ukotvuje mou mysl v tom, co vnímám, že je pravda. Ne proto, že to někdo říká, nebo že tomu máme věřit. Ale proto, že si na to můžeme sáhnout a poznat :-) Je to vlastně tak snadné a primitivní, že člověk nechápe, proč TOHLE lidstvu jako celku (učení je jinak tisíce let staré) tak dlouho uniká a pátrá po svém štěstí směry, které jsou mnohem náročnější…
Nejdříve něco o Rupertu Spirovi
V článku o srovnání neduálního učení vycházejícího z hinduistické advaity a buddhismu, který jsem chystala v rámci svých doktorandských studií na religionistice, mohu citovat:
Rupert Spira se narodil v roce 1960. Je to anglický umělec (keramik), jehož díla lze nalézt v anglických galeriích, ale i v soukromých sbírkách po celém světě. Jeho umělecké vnímání se projevuje i v jeho zkušenostním přístupu k nedualitě. Umění samotné nepovažuje za reprezentaci nebo abstrakci skutečnosti, ale za zjevení neduálního charakteru skutečnosti – toho, že substancí všech věcí je láska a ne inertní hmota.
Rupert Spira se již v patnácti letech seznámil se súfijskou poezií Džaláluddína Rúmího a brzy nato se naučil dervíšský tanec. Poté se seznámil se svým prvním učitelem, Francisem Rolesem, který byl tenkrát studentem Šantánandy Saraswatího ze severní Indie. Ten jej naučil meditaci manter a seznámil ho s klasickým systémem Advaity – neboli ne-duality. Meditace manter byla pak jeho praxí následujících 25 let. Mezi tím se seznámil s učením Krišnamurtiho, četl Rámanu Maharšiho a Šrí Nisargadattu Maharádže. V polovině devadesátých let ho spirituální krize zavedla za jeho nejvýznamějším učitelem, Francisem Lucillem. Jeho první slova, která od něj Rupert slyšel, byla: „Meditace je univerzální „Ano“ všemu“. A ta slova se prý pro něj stala bodem obratu. Následujících deset let trávil všechen volný čas s Francisem a zkoumal s ním pocit oddělení, jak se projevuje v mysli ve formě našich přesvědčení, a jak se projevuje v těle jako dojem toho, že Já je lokalizováno a tedy omezené.
Rupert Spira má vlastní stránky www.rupertspira.com, kde nalezneme část věnovanou jeho umělecké keramické činnosti a část věnovanou neduálnímu učení. Tam jsou odkazy na jeho knihy, články, videa, audionahrávky, odpovědi na otázky, plánovaná víkendová setkání, nebo delší retreaty, případně webináře (dvouhodinová online setkání). Osobně učí v Anglii, USA, Francii, Itálii, Holandsku, Dánsku a Belgii.
Rupert Spira napsal tři knihy. V roce 2008 mu vyšla The Transparency of Things („Průhlednost věcí“) a v roce 2011 dva díly Presence („Přítomnost“). Rok předtím, v roce 2010, vyšla ve spolupráci s jeho učitelem Francisem Lucillem kniha jejich dialogů The Perfume of Silence („Vůně ticha“). Rozhovor s ním se v roce 2011 také objevil ve sborníku neduálních rozhovorů, které byly uskutečněny pro Conscious Tv Conversations on Non-Duality („Rozhovory o nedualitě“). Dále mu vyšla 3 DVD a jedno DVD rozhovorů, které poskytl Conscious TV.
Od té doby, co jsem text psala, vyšly i další knihy – v roce 2016 The Ashes of Love („Popel lásky”), roce 2017 The Nature of Consciousness („Podstata vědomí”) a Being Aware of Being Aware („Vědomí toho, že jsme vědomí”).
Rupert Spira žije se svou ženou v Oxfordu, městě vzdělání, a cestuje po Evropě a USA, kde je možné se účastnit jeho krátkodobých i dlouhodobých seminářů. Já měla osobně za svých doktoranských studií to štěstí, že jsem se studijně ocitla v Londýně zrovna tu sobotu, kdy měl Rupert Spira jednodenní seminář. Pár kroků pěšky od místa, kde jsem se náhodou ubytovala. Byl to nezapomenutelný zážitek…
Co se dá o Rupertu Spirovi dočíst česky?
Před časem jsem četla jeho první knížky. Byla jsem na jeho semináři a viděla spoustu jeho videí. A právě ty jsem se Vám rozhodla přiblížit. U mě na blogu najdete několik článků na nejrůznější témata, o kterých Rupert Spira píše a mluví. Najdete v nich odkazy na anglická videa, takže pokud umíte anglicky, můžete se podívat na to, co Vás obzvlášť zaujme. (Pokud ne a toužíte jít přímo ke zdroji, což doporučuji, vytrvejte, brzy přijdu s možností se právě díky Rupertovým videím s angličtinou blíž seznámit – a také s nedualitou.)
V článcích se prolíná učení Ruperta Spiry v daných videích, ale i mé vlastní poznatky – osobní i díky předchozí znalosti toho, o čem učí. Není to tedy jen čisté převyprávění daných videí…
Rupert Spira a neduální pohled na to, proč se vlastně tak trápíme – trojdílný článek o neduálním pohledu na utrpení. Najdete v nich 2 způsoby, jak utrpení rozpustit. Dále se v něm mluví o příčině utrpení a o tom, kde obvykle děláme tváří v tvář utrpení chybu. A v poslední části najdete pár praktických konkrétních rad, které Rupert Spira dal účastníkům svých seminářů.
Rupert Spira a neduální pohled na vztahy – základem láskyplného vztahu je být naladěn na tu část v nás, které je pocit lásky vlastní. Na naši vnitřní podstatu. V článku tedy najdete pár slov o tom, co je vlastně naší podstatou a kde a jak ji najít. A pak něco o důvěře nebo konfliktech ve vztazích, nebo o strachu z odmítnutí. Opět jde o odpovědi na konkrétní problémy účastníků. Což je to, co je na videích Ruperta Spiry tak cenné. Můžete nahlédnout do praktické aplikace neduálního učení.
Rupert Spira a neduální pohled na to, co je vlastně láska – kratší článek o tom, co to vlastně láska je. Jaký problém může nastat u sebelásky.
Rupert Spira o tom, jak vyléčit sám sebe, a osvobodit se z tyranie svého Já – dvojdílný článek, který Vám pomůže odhalit základ, ze kterého vyrůstá naše utrpení, a vytrhnout ho i s kořeny. Zjistíte, že to nejde udělat naráz. Je to proces, který vyžaduje pochopení toho, kdo jsme (což není těžké), ale také odvahu čelit tomu, co nás tyranizuje a trápí. Nicméně ono pochopení nám v tom pomáhá…
Mysl nic nechápe – pochopit, jakou roli má mysl v našem vnímání a poznání, je velmi důležité. Můžete se díky tomu vyhnout slepým uličkám. Ale můžete díky tomu zažít i zázraky, které mysl umí (článek vyjde 13.10.).
Touha z neduálního hlediska – touha nám ukazuje, co má pro nás opravdovou hodnotu. Jen je potřeba využít moc touhy správně. Nejít tam, kam nám ukazuje, ale tam, odkud volá :-)
Rupert Spira česky jinde na internetu
(Pokud najdete něco dalšího, dejte mi prosím do komentářů vědět, díky.)
- Na webu Život v přítomnosti, najdete sérii 7 přeložených článků (Osvícení až do morku kostí, Jste opravdu uvnitř svého těla?, O nedvojnosti, Mnoho jmen Boha, Je vědomí v mozku?, Vějíř a ruka, Lze něco dělat??)
- Na Poradně najdete dlouho diskuzi na téma Rupert Spira
- Seznam videí s českými titulky najdete ZDE. Je tam i pár z těch, na které ve svých článcích odkazuji. Nevím, jestli je seznam úplný. Je možné, že od doby, kdy byl uveřejněn, přibyly i další.
Neduální učení všeobecně
Pokud Vás neduální učení zaujme, Rupert Spira není jediný, který se snaží moderním lidem na Západě klasické neduální učení přiblížit. Zapamatujte si taková jména jako je například Scott Kiloby, Jeff Foster, Tony Parsons, Greg Goode, Robert Adams, Alan Watts, Adyashanti a mnoho dalších.
Neduální učení ale není vlastní jen indické advaitě. Najdete je i v buddhistické, islámské, křesťanské nebo židovské spiritualitě. Neduální učení spojuje ve své hloubi to, co je na povrchu neslučitelné…
Svou cestu neduálním Jiným světem popisuji i na svém blogu (zde i na původním blogu Žít je umění). Je to opravdu úplně jiný svět a někdy není úplně snadné se v něm vyznat. Postupně je třeba objevovat jeho zákoutí, která se skrývají za závojem našeho běžného duálního uvažování. Prohlédnout to, co se zdá být nemožné nebo nesmyslné. Dokonce špatné a nepřijatelné. Neduální svět Vás učí pronikat skrze paradoxy. V neduálním světě se totiž protiklady prazvláštními způsoby prolínají. To objevování je někdy dobrodružné, někdy napínavé, někdy náročné a někdy plné vnitřní radosti a štěstí.
Na cestu tím Jiným světem se u mě na blogu můžete také vydat prostřednictvím PDF Jiného světa (ZDE) a navazujících online kurzů (zdarma) Mimoňské cesty do Jiného světa 1 a 2, nebo ročního projektu (také zdarma) Strom štěstí. A e-knih a ebooků, které s nimi souvisí. Odkazy najdete v menu výše. Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je vnímat svět neduálně, před časem jsem vytvořila 2 speciální videohádanky i s vysvětlením. Jedno z těchto videí je inspirováno právě Rupertem Spirou :-)
A na závěr jedno z českých videí Ruperta Spiry. Vybrala jsem pro Vás jedno praktické – to, které Vám stejně jako účastníka jeho semináře, může konkrétně ukázat, co se strachem. Doufám, že si ho užijete :-) Z dalších českých pak doporučuji hlavně video „Podstata mysli”. Pomůže Vám pochopit, jak neduální vnímání funguje.
Pokud chcete dostávat zprávy z tzv. Jiného světa, přihlaste se zde: PROSTOR JINÉHO SVĚTA.
Neuniknou vám tak žádné další články, odkazy na youtube videa apod. :-) Obvykle posílám e-maily 1x týdně v neděli. Budete první, kteří se dozví o mých projektech, e-knížkách, kurzech čchi kungu v Brně nebo o lekcích angličtiny (i online). Ráda s vámi budu v kontaktu. Z databáze se můžete kdykoliv sami odhlásit, když budete chtít.