DŘEVO

Tomuto typu dělají dobře potraviny kyselejší povahy. Ona doporučovaná ranní voda s citrónem je právě pro DŘEVO ideální. A vzhledem k tomu, že i mnoho ovoce má kyselejší chuť, tomuto typu bude svědčit. Doporučují se také zelené potraviny a hlavně klíčky. Jestli jste jako děti rády jedly šťovík, tak jste nejspíš uspokojovaly svou dětskou chuť na kyselé. A pokud vám chutná jogurt, jste naladěni na chuť svého převažujícího elementu.

Naopak právě tomuto typu nedělá příliš dobře alkohol. A také pálivá a kořeněná strava.

 

 

OHEŇ

Pokud u vás převažuje tento typ, můžete si dát k obědu s radostí (která je vašemu typu přece vlastní) nějaký ten hořký likér na povzbuzení zažívání. :-) Jsou pro vás vhodné i nejrůznější saláty nebo například grep.

A čemu se raději vyhnout? Ani pro vás není právě vhodná pálivá a kořeněná strava. Čím méně stimulujích potravin, tím lépe. Nedoporučuje se vám ani příliš soli.

 

ZEMĚ

Pokud u vás převažuje tento typ, můžete si užívat sladkého. :-) Není zde ale řeč o bílém cukru, sušenkách, dortech apod. Jde zde o sladké potraviny jako jsou nejrůznější obiloviny, mrkev, dýně nebo brambory. A samozřejmě sladké ovoce nebo med. Mimochodem sladká chuť země je energeticky vyvážená a neublíží žádnému z typů. :-)

A čemu se raději vyhnout? Kromě průmyslově vyráběných sladkostí se lidem elementu ZEMĚ nedoporučuje ani příliš velké množství mléčných výrobků. Nebo studené nápoje.

 

KOV

Pokud u vás převažuje tento element, pálivé potraviny i koření jsou to pravé pro vás. :-) Křen, syrová cibule, chilli, zázvor. Můžete hojně kořenit, dát si někdy skleničku ostřejšího alkoholu a trochu pálivější zeleniny. Samozřejmě v kombinaci s obilovinami, které by podle čínské dietetiky měly tvořit většinu naší stravy.

Pro lidi elementu KOV se naopak nedoporučují hořké potraviny. Nebo červené maso.

 

VODA

Pokud vám byla nejbližší VODA, zůstaňte jí věrní i při stravování. Pijte hlavně tu nesycenou neochucenou vodu. Narozdíl od lidí elementu OHEŇ, pro vás je sůl to pravé. (Samozřejmě v přiměřeném množství). Do stravy se doporučují přidávat i mořské řasy. Jsou pro vás také ideální ryby (jak jinak), mořští živočichové. A luštěniny.

Dobře vám neudělají syrové saláty, mražené (ohřívané) jídlo, studené nápoje nebo nápoje s kofeinem. A samozřejmě příliš cukru nebo alkoholu. :-)

 

Možná jste si všimli, že jednotlivým elementům se přiřazují určité chutě – kyselá, hořká, sladká, pálivá či slaná. A nejen to, při sestavování toho svého nejlepšího jídelníčku se můžete řídit i dalším velmi snadným vodítkem – barvou.

Stravování podle 5 elementů se může zdát na první pohled složité. Zvládnout 5 elementů a naučit se rozlišit, která potravina je vhodná pro který element. Vždyť těch potravin je tolik? To se mám snad naučit nazpaměť nějakou tabulku? (Mimochodem taková tabulka opravdu existuje. A ne jedna.) Ne, není to nutné. Ono to přejde postupně samo do krve. :-) Možná už teď máte podvědomě v oblibě nějaký typ stravování? Napište mi, budu ráda. A co říkáte na to, co se pro vás doporučuje? Máte i vy pocit, že je to pro vás „to pravé”?