V JINÉM SVĚTĚ to logicky funguje JINAK. I koronavirus. Zatímco běžně platí, že kam „Káčko” přijde, tam s sebou přináší strach nebo vztek (na vládu, na lyžaře apod.), tady s sebou přináší zodpovědnost, prozíravost, pocit sounáležitosti, soucit. A hlavně příležitost a tak potřebnou naději. Nežilo by se vám v takovém světě mnohem líp, co říkáte?? Každá situace v životě nás zve do tohoto „Jiného světa”, skrývajícího se pod povrchem ubíjející všednodennosti, ale možná vás teď tato situace vás volá ještě mnohem naléhavěji??

Jestli to volání po něčem jiném, v čem se budete cítit příjemněji a ve větším bezpečí, teď slyšíte, možná vám uleví už i prvních pár jednoduchých krůčků v tomto článku. Stačí je vnést do našeho každodenního života!  Díky nim se totiž nejen můžeme naučit, jak koronavirus lépe zvládat. Můžeme se konečně i prolomit k tomu, co nám umí dávat sílu ve chvílích, kdy máme pocit, že ztrácíme půdu pod nohama!

A kdy jindy se to konečně naučit, než právě teď?? :-)

 

Prvních pět krůčků – prvních pět dní

  • Krůčky jsou velmi jednoduché a je možné si je přidat k tomu, co v životě běžně děláte.
  • Slouží k tomu, abyste svou pozornost obrátili postupně dovnitř. Abyste byli mnohem vnímavější sami k sobě (a díky tomu pak i ke svému okolí). Pak jde totiž mnohem lépe kultivovat své rozdivočené emoce. :-) A nakonec proniknout i k samotné podstatě svého bytí a najít tam klid i sílu a odvahu.
  • V dalších krůčcích si pak do toho vnitřního světa můžete přibírat i svět vnější, ale jinak, než jste zvyklí. Naučím vás pochopit nedualitu a co umí. Ano, můžete ji okusit i v duálním světě a zas tak těžké to není. :-) Hodně v té chvíli pochopíte a hodně se vám uleví. Ani koronavirus nebude mít nárok.
  • Jděte opravdu den po dni, nepospíchejte. I kdybyste měli pocit, že dané krůčky jsou pro vás snadné. Prohlubujte svou vnímavost klidně dál. Vždycky je kam. :-)
  • Využijte podporu, kterou můžete najít ve speciální FB skupině – Káčko aneb koronavirus nemá nárok! (podpořme se na duchu). Oblafnete tím svou mysl, která se nás obvykle snaží přesvědčit, že „TO počká do zítřka”. Najdete tam další krůčky, tipy, proč a jak. A vy tam zas můžete sdílet, jak se vám daří (či nedaří).

Ve skupině se to lépe táhne. :-)

 

DEN PRVNÍ – VĚDOMÉ MYTÍ

Ruce si nyní jistě každý myje mnohokrát denně. :-) Každý víme proč. Ale víte, že je to ideální čas, kdy můžete smýt víc než jen ty malé kuličky?? (Jistě jste už viděli obrázky toho, s čím teď vlastně máme co do činění.)

MŮŽETE ZE SEBE SMÝT I TROCHU TOHO STRESU.

💦 Je to ideální čas k tomu vrátit se od všech těch zpráv a případných vypjatých chvil doma či v práci sami k sobě. (Nemusíte se zavírat jen na záchod.) V náročných obdobích je tohle vždy zásadní! Je potřeba věnovat péči a energii i sami sobě, abychom pak měli z čeho dávat těm, o které chceme pečovat. Užívejme si tedy ten dotyk vody. Ten krásný pocit…  jak voda z vašich dlaní odkapává. V té chvíli se můžete (konečně) zastavit Můžete v ní zastavit i samotný čas. Ve skupině najdete i další tipy týkající se mocné symboliky vody.

 

DEN DRUHÝ – VĚDOMÝ DECH

Užíváte si vědomé mytí rukou z prvního dne? 30 vteřin, ona minimální vhodná doba, je úžasný prostor jen pro vás. Dlaně jsou zázrak, který nám už tak dlouho poskytuje tolik příjemného – jemný dotyk. Jemné pohlazení. Proč si ho nedopřát, že? 

Dnes přidejme k vědomému mytí i vědomý dech.
VŠIMNĚTE SI, JAK VÁS UMÍ UVOLNIT.

Ty chvíle, kdy si umýváte ruce mohou být chvílemi, kdy si začnete mnohem víc uvědomovat nádech a výdech. A uvolnění s výdechem. Můžete si těch 30 vteřin klidně i odpočítávat. (Takový meditační fígl.) Možná se vám ten kontakt s přítomností pomocí dlaní, vody a dechu zalíbí. Ve skupině se dočtete i o taostickém dýchání. :-)

 

DEN TŘETÍ – POZOR, VYLETÍ PTÁČEK!

Tento krok obzvlášť miluji. :-)

Ale nepředbíhejme.

Přestaňme číst a POJĎME DO PRAXE!

Den za dnem, krůček za krůčkem.

Skrz všechny ty temné mraky, skrz všechno to, co nám pořád jen odvádí pozornost od té jasné modré oblohy. Od toho Jiného světa v nás a kolem nás. :-) Nenechme si proklouznout tuto vzácnou příležitost, kdy se všechno den za dnem mění, někde utichá a někde naopak přitvrzuje! Náročné časy jsou vždycky časy, kdy v sobě můžeme objevit to nezničitelné v nás!

» Pojďte za námi do skupiny „Káčko nemá nárok!” « 

(Moc ráda vás tam uvidím. :-))

Zuzka Skotáková (Aves Passeri)
profesionální mimoňka, lektorka a inspirátorka

Lektorka angličtiny a čchi kung Orel v hnízdě, autorka nejen e-knihy Žít je umění milovat (záchranný kruh ve chvílích nejistoty) s více jak 20 let starými texty.

Bývalá průvodkyně a studentka také arabistiky a religionistiky (neduální učení a spirituální vývoj). Právě díky tomu jsem přesvědčena, že přímý přístup k vnitřní síle a pohodě má každý z nás. Bez berliček náboženství či ezoteriky. Je naší přirozeností. :-) Jen chtít a aktivně se jí otevírat. A nořit se do ní…