Potřebujete přehled 5 kroků tématu DEN ZA DNEM? Vytvořila jsem pro vás speciální stránku se všemi krůčky, abyste si jimi mohli procházet dle libosti. Ve skupině budu na tento článek odkazovat a budeme si přidávat různé další tipy k jednotlivým dnům. A až budete mít pocit, že vám krůčky jdou, popojedeme dál.
Nezapomínejte, že jde o velmi jednoduchý, ale mocný způsob, jak se otevřít tomu nezničitelnému v nás! Naší vlastní přirozenosti. Je velká škoda, že většinu dne i většinu života pouze kloužeme po povrchu a nežijeme naplno. V tom neduálním světě, který je naší přirozeností, bychom si ušetřili spoustu konfliktů. Vnitřních, vnějších i globálních. Možná je na čas ty krůčky začít dělat a ne si o nich jen číst. :-)
Koronavirus nás může děsit, protože se dotýká tolika citlivých míst v nás. Těch nejzákladnějších existenciálních potřeb. Strachu ze smrti, strachu o sebe i o naše bližní a přátele, strachu o ztrátu živobytí a tím možná i bydlení. Víte sami nejlépe, co ve vás koronavirus (Káčko) rozechvívá. Slyšeli jste ale, že strach i vzrušení vibrují stejně?? To jen my si ten vnitřní pocit překládáme podle toho, zda si myslíme, že TO dáme.
Pojďme teď tedy místo na strunu strachu zahrát spíš na strunu vzrušení z výzev a nových možností! Není to strkání hlavy do písku. Je to cesta k síle zvládnout to, co je.
Ano, máme plné právo se bát. Můžeme se i uklidňovat vírou, že svět se nyní díky Káčku transformuje k lepšímu. Ale nebuďme naivní – nic se k lepšímu netransformuje, pokud my dál pojedeme ve stejných reakcích, stejných touhách a stejných obavách. V tom začarovaném kruhu, v té divoké řece v akvaparku, ze které je zatraceně složitá cesta ven, dokud víří. Zkusili jste to taky někdy??
Prvních pět krůčků – prvních pět dní
- Krůčky jsou velmi jednoduché a je možné si je přidat k tomu, co v životě běžně děláte.
- Slouží k tomu, abyste svou pozornost obrátili postupně dovnitř, Abyste byli mnohem vnímavější sami k sobě. Mnohem bdělejší. Pak jde totiž mnohem lépe kultivovat své rozdivočené emoce :-) A nakonec proniknout i k samotné podstatě svého bytí a najít tam klid i sílu a odvahu.
- Postupně si do toho vnitřního světa budete přibírat i svět vnější, ale jinak, než jste dosud byli zvyklí. Naučím vás pochopit nedualitu. Ano, můžete ji okusit i v duálním světě a nebudete ani první, ani poslední :-) Hodně v té chvíli pochopíte a hodně se vám uleví.
- Jděte opravdu den po dni, nepospíchejte. I kdybyste měli pocit, že je to pro vás snadné. Prohlubujte svou vnímavost klidně dál. Vždycky je kam :-) Dopřejte si čas, teď ho nejspíš máte.
- Další dny budu sdílet ve speciální FB skupině, která kvůli koronaviru vznikla – Káčko nemá nárok! (podpořme se na duchu). Vy tam zas můžete sdílet, jak se vám jednotlivé krůčky daří (či nedaří). A vzájemně se motivovat a podporovat nejen v tom. Jste samozřejmě vítáni :-)
DEN PRVNÍ – VĚDOMÉ MYTÍ
Ruce si nyní jistě každý myje mnohokrát denně :-) Každý víme proč. Ale víte, že je to ideální čas, kdy můžete smýt víc než jen ty malé kuličky?? (Jistě jste už viděli obrázky toho, s čím teď vlastně máme co do činění.)
MŮŽETE ZE SEBE SMÝT I TROCHU TOHO STRESU.
💦 Je to ideální čas k tomu vrátit se od všech těch zpráv a případných vypjatých chvil doma či v práci sami k sobě. (Nemusíte se zavírat jen na záchod.) V náročných obdobích je tohle vždy zásadní! Je potřeba věnovat péči a energii i sami sobě, abychom pak měli z čeho dávat těm, o které chceme pečovat. Užívejme si tedy ten dotyk vody. Ten krásný pocit… jak voda z vašich dlaní odkapává. V té chvíli se můžete (konečně) zastavit Můžete v ní zastavit i samotný čas.
DEN DRUHÝ – VĚDOMÝ DECH
Užíváte si vědomé mytí rukou z prvního dne? 30 vteřin, ona minimální vhodná doba, je úžasný prostor jen pro vás. Dlaně jsou zázrak, který nám už tak dlouho poskytuje tolik příjemného – jemný dotyk. Jemné pohlazení. Proč si ho nedopřát, že? .
Dnes přidejme k vědomému mytí i vědomý dech.
VŠIMNĚTE SI, JAK VÁS UMÍ UVOLNIT.
Ty chvíle, kdy si umýváte ruce mohou být chvílemi, kdy si začnete mnohem víc uvědomovat nádech a výdech. A uvolnění s výdechem. Můžete si těch 30 vteřin klidně i odpočítávat. (Takový meditační fígl.) Možná se vám ten kontakt s přítomností pomocí dlaní, vody a dechu zalíbí.
DEN TŘETÍ – POZOR, VYLETÍ PTÁČEK!
To znamená, že se máte usmívat Ne proto, že jsme prý „smějící se bestie”, které si umí dělat legraci snad ze všeho. Ne proto, že byste chtěli něco zlehčovat.
TEN ÚSMĚV ULEHČÍ VÁM. I VAŠEMU OKOLÍ.
Zkuste to, zavřete na chvíli oči, představte si něco, u čeho se vám vyloudí úsměv na tváři. a chvíli se tím kochejte. Zkuste to. Máte? Jaké to bylo? Cítili jste tu vlnu uvolnění po těle?? To jste ze sebe vyplavili trochu toho stresu. Takhle jednoduše. Necítili? Zkoušejte to klidně znovu, dokud neucítíte. Stojí to za to.
Protože někdy nemáme na úsměv (či smích) ani pomyšlení, připojte si úsměv k vědomému mytí a dýchání z minulých dvou dnů. Udělejte si z toho takový rituál, chcete-li. Čas na zastavení a umytí toho všeho stresu. Čas jen pro vás, kdy si můžete oddychnout.
DEN ČTVRTÝ – VĚDOMÝ DOTYK
Při vědomém mytí to je velmi snadné, že? Už se vám daří se vědomě mýt a ten čas opravdu věnovat sami sobě a užívat si ho? Přidejte si tedy k vědomému mytí, dechu a tomu úsměvu na rtech i vědomý dotyk.
KDO NĚKDY NEPOTŘEBUJE POHLADIT??
Naše dlaně jsou v mnoha ohledech zázračné. Určitě jste si všimli, že když vás něco bolí, máte tendenci se těch míst dotýkat. Hmat je jedním ze smyslů, skrz který můžeme vnímat kontakt sami se sebou, s druhými, se zemí. A ještě během následujících dní tuto úžasnou schopnost hmatu mnohokrát využijeme.
Pojďme tedy dnes vnímat vědomě dotyk rukou, mýdla, vody (či dezinfekce). Zvykněme si na to být víc ve svých dlaních než ve své hlavě nebo ve svých emocích. A dopřejte si toho laskavého pohlazení.
DEN PÁTÝ – BUĎME V KONTAKTU
Pojďme udělat další krůček. Dosud jsme se obraceli dovnitř. Tam, kde je možné najít klid uprostřed bouří. K vědomému a usměvavému vnímání svého těla. K uklidňujícímu dechu. Jak vám to jde? Jste připravení se otevřít tomu, co je „tam venku”?
DOTÝKEJME SE SVĚTA VĚDOMĚ A S ÚSMĚVEM.
Zatím pouze předmětů kolem sebe. Každý předmět pro nás může být buď potencionální hrozbou (nečíhá tam třeba Káčko?), nebo prostředkem, jak si uvědomovat, čeho se dotýkáme. A hlavně – jak být mnohem víc v kontaktu s oním usměvavým vnímáním skrze své dlaně. Období přítomnosti se pátý den přesouvají z koupelny či kuchyně do většího prostoru a času Buďme v kontaktu s tím, co nám přináší klid, a začněme to vnášet ven.
Nenechme si proklouznout tuto vzácnou příležitost, kdy se všechno den za dnem mění, někde utichá a někde naopak přitvrzuje! Náročné časy jsou vždycky časy, kdy v sobě můžeme objevit to nezničitelné v nás! Podporu, motivaci a další tipy najdete právě ve speciální FB skupině Káčko nemá nárok! :-)