Kde jste slyšeli ptačí zpěv? TAM, nebo v sobě? (2. DAR – VYSVĚTLENÍ)

Eckhardt Tolle (a nejen on) učí nacházet ticho na pozadí zvuku. Vnímat prostor, kde se zvuk objevuje a pak zaniká. V minulém videu jste zase mohli zažít, jaké to je najít nehybnost (klid) na pozadí pohybu. V těchto videích jde ale o víc než jen o ticho a klid na pozadí hluku a shonu. O mnohem víc než pouze o prostor, kde se objevují nějaké objekty… v obou videích jste si mohli vyzkoušet, jak velký je rozdíl mezi TAM a TADY.  A co všechno s sebou nese tato drobná změna úhlu pohledu… 

 

  • Pokud jste ptačí zpěv slyšeli někde TAM (v parku, na stromě, z obrazovky), opět jste se nechali unést svou myslí. Naše běžná zkušenost nám říká, že zvuk je spojen s tím, co onen zvuk vydává. A některý zvuk je k nám přece blíže a jiný k nám doléhá až z velké dálky (třeba hřmění).

  • Pokud jste ptačí zpěv slyšeli TADY, tj. jako něco nerozlučně spjatého s Vámi, podařilo se Vám prožít prvotní neduální zkušenost. Tentokrát jste si vyzkoušeli, jaké to je cítit ono niterné propojení se svým okolím. Opravdovou jednotu. A podobný zážitek jste mohli mít i u prvního videa! Naše smysly nás totiž intimně propojují s tím, co vidíme, slyšíme nebo cítíme. Stačí si toho všimnout…

 

Dobře, to je možná zajímavé. Ale ptáte se, k čemu Vám to bude prakticky?

Vzpomínáte na slova Jeffa Fostera z knihy „Nejhlubší přijetí”, která jsem citovala v úplně prvním mailu? Právě tento důvěrný vztah podle něj všichni hledáme. Onen pocit niterného propojení se Životem.  Ve chvíli, kdy vnímáme, že život nestojí proti nám, ale že jsme jeho součástí (stejně jako ona příslovečná vlna nebo kapka v oceánu života), nemáme problém přijímat to, co nám Život přináší takříkajíc do života ..

A právě přijetí je tím posledním krůčkem ke štěstí!

Když se v životě dostáváme do problémů, někdy nevíme, co si počít. A i když jsme slyšeli nebo četli nebo i pochopili, že je třeba žít v přítomnosti, teď a tady a přijímat to, co se děje, v praxi je někdy velmi náročné to udělat! Neustále sklouzáváme ke snaze nějak to vyřešit. A každý na to máme nějakou svou strategii…

Když už se nám podaří do ní nesklouznout, vlastně nevíme, jak na to jinak. Umíme tak maximálně proměňovat negativní myšlenky na pozitivní. Obracet myšlenky na minulost a budoucnost k tomu, co se děje TEĎ. Snažíme se užívat si těch drobných radostí, všímat si krásy květů a západů slunce. Vychutnávat si to, co jíme. A doufáme, že nám to pomůže. A někdy to i pomáhá. Ale je to jen usilovný boj bez konce… boj o to, jak utéct před tím, co je pro nás příliš těžké.

 

Nyní máte dvojitou neduální zkušenost a s ní přístup k tomu nejhlubšímu přijetí života

Podobnou neduální zkušenost obvykle získáváme v náročných životních okamžicích. Jako by nás něco vytrhlo z pocitu, že je tu nějaké , které trpí tím, co mu nějaký Život dělá. Pud sebezáchovy?

Ona rozdvojenost, ve které žijeme (Já vs. Ty, Já vs. ono, Já vs. Život), a vnitřní i vnější konflikty, které s sebou tato rozdvojenost nese, se v takové chvíli rozpadne jako domeček z karet. Iluze naší mysli o nějakém TAM, které navíc stojí proti nám, se rozplynou…

Někdy to bereme jako zásah shůry. Jako milost. Nebo jako nějaký výjimečný zážitek. A ano – je to opravdu dar. Ale není to nic výjimečného. Jen nezvyklého. A není to nic, po čem bychom nemohli kdykoliv sáhnout. Nemusíme znovu a znovu čekat na spásu zvenčí. Od nějakého TAM :-) Už se nám jí přece dostalo.

Vy teď máte dvě zkušenosti:

  • zkušenost klidu uprostřed shonu prostřednictvím videa s autem. Zkušenost módu POHODIČKA na rozdíl od našeho běžného módu JEDU. Naučili jste se nehnat TAM někam za tím, co Vám má poskytnout úlevu, ale dovolit světu, aby tu byl pro Vás.
  • zkušenost intimního propojení s tím, co obvykle považujeme za od nás oddělené. Tentokrát prostřednictvím videa s ptačím zpěvem. Naučili jste se, že v neduálním Jiném světě žádné TAM vlastně neexistuje, protože život se vskutku odehrává v nás. Už o tom nemusíte jen číst, teď jste to zažili na vlastní kůži, a tu zkušenost si můžete kdykoliv přivolat!

 

Ale to je pouze začátek

Neduální Jiný svět toho v sobě nese mnohem víc! Učili jste se proměňovat svou zkušenost. Stahovat svou pozornost ze světa objektů do světa vlastního vědomí. Propojovat se s tím, co vidíte, nebo slyšíte. Stát tam, kde ostatní utíkají, a přece se pohybovat. Naslouchat tomu, co ostatní, a přece slyšet něco úplně jiného a někde úplně jinde.

Neduální svět je ale světem za branou paradoxu. To, co znáte, je zde často postaveno na hlavu. :-) Klasická aristotelská dualistická logika a její pravdy tady neplatí.

O neduálních učeních jsem se dozvěděla již před mnoha lety během svých studií islámské mystiky (súfismu) a filozofie a během studia religionistiky. Psala jsem článek, ve kterém jsem srovnávala buddhistické a hinduistické pojetí neduálního učení moderních učitelů neduality. Shodou okolností jsem se během studijního pobytu v Londýně ocitla i na sobotním semináři Ruperta Spiry, svého oblíbeného neduálního učitele.

Ale teprve když se neduální učení začalo prolamovat do mého života prakticky, uvědomila jsem si, jak moc je takový život jiný. Jak zde neplatí to, co jsme dosud považovali za jasné.