Vedené meditace a nesnášenlivost…

Zúčastnila jsem se jako „pokusný králík” velmi zajímavého experimentu. Jako bývalá doktorandka na religionistice mi to prostě nedalo a musela jsem podpořit své kolegy v jejich výzkumu. Téma? Léčivý potenciál vedené meditace. Vliv vedené meditace na práh bolestivosti. A testovaly se i další záležitosti.

Jak se Vám osobně líbí vedené meditace? Praktikujete je? Jaké z nich máte pocity?? Vnímáte jejich případný léčebný potenciál?? 

Já jsem si díky tomuto experimentu potvrdila to, co jsem už tušila. Ale o tom o něco později…

 

Jak experiment probíhal?? 

Vyplnit pár papírů/dotazníků/testů. Kratší interview o zkušenostech během meditace. Samotná vedená meditace. Pak cvičení se zavázanýma očima. A hlavně jedna speciální věc – test na práh bolestivosti. Před meditací a po meditaci. A to byla pro mě hodně zajímavá zkušenost :-)

Jsem tedy zvědavá na data, která prý dostaneme.

Ale má osobní zkušenost mi říká, že před meditací jsem byla schopná a ochotná snášet celkem velký tlak, aniž bych měla pocit, že to musím utnout, protože by ta bolest byla příliš veliká. Ale po meditaci (která mě měla zjevně naladit na to, abych bolest tak necítila), jsem cítila dost slušnou podrážděnost, že mě někdo chce působit bolest a utla jsem to mnohem dřív. Bolest mi byla nepříjemná výrazně rychleji.

Tak nevím…

Co vlastně měla ta léčivá vedená meditace způsobit?? Snížit práh bolestivosti, nebo vyvolat neochotu bolest snášet??? :-)))

 

Nesnáším vedené meditace

Asi nejzajímavější zkušenost, kterou jsem si z celého experimentu odnesla, bylo, jak moc… a to jako fakt moc… mi vadí vedené meditace!

Měla jsem ohromný problém se opravdu uvolnit.

Pořád jsem měla pocit, že mi někdo leze do mysli a do prožívání. Že po mně někdo něco chce, že chvilku nedá pokoj :-) Že se mě snaží nějak ovlivnit. Snad i zmanipulovat…

Nějaká má část se tomu neustále bránila… 

Má ideální meditace je samostatná práce s myslí.

Ano, znám i vizualizační praxe. Děláme je i na Orlím čchi kungu a jsou moc fajn. Ale ten vizualizační vstup je poměrně krátký. Navede Vás. Ale ta práce je i tak do značné míry individuální. Nikdo za Vás nic nedělá. A i tam, kde i já sama druhé provádím nějakou vizualizační praxí, je to praxe, kterou je možné (a ostatně se to i očekává) dělat samostatně. Bez podmanivé hudby a podmanivého hlasu.

Ano, ten nástup meditačních zkušeností byl v případě této vedené meditace mnohem rychlejší než u samostatné práce. Což má své výhody… ale také dost zásadní nevýhody (je to v určitém slova smyslu dávka pohody, kterou si šlehnete. Že by se právě proto teď tak rozmohly online programy s vedenými meditacemi?? Člověk chce víc a víc…)

Z tohoto hlediska byl například hodně zajímavý dotazník na úplném konci, který zkoumal míru, do jaké jste schopní se ponořit do světa svých fantazií a představ. Do jaké míry je možné u Vás vyvolat slovy nejrůznější představy (třeba slyšet hudbu, i když tam žádná není apod.). Opravdu jsem hodně zvědavá na výsledky toho experimentu…

 

Nakonec jsem se po meditaci cítila spíš hůř než před ní…

Mnohem míň schopná vyjít do vnějšího světa. Po této meditaci jsem měla spíš pocit podrážděnosti, že mě někdo z toho ticha a tmy vytrhává. Ostatně říká se, že třeba pro HSP (jako jsem já) je určitý druh meditace přímo nevhodný. A to právě ten ulétávající. Mnohem víc nám prý vyhovuje ten, který ukotvuje v těle a který otevírá tomu, co je. V mém případě je to zcela jistě pravda.

A tak místo abych šla po výuce cvičit svůj oblíbený SM systém a pak ještě čchi kung, uchýlila jsem se do klidu bytu, píšu tento článek a pak vyrážím na pravidelnou čchi kungovou lekci Orla v hnízdě, kterou vedu. Ta je totiž pro mě jako pro HSP jako dělaná :-))

Tak povídejte?? Jak se Vám osobně líbí vedené meditace? Necháváte se jimi unést do těch zcela jiných světů? Nebo se ve Vás také něco brání zcela se otevřít tomu, kdo Vás chce vzít a někam zavést?? Jste radši svými vlastními pány? Nebo rádi využijete podanou ruku nějakého toho meditačního průvodce?


Pokud si chcete přečíst článek o vedlejších účincích meditace, o kterých se tak moc nepíše, ale číst by se rozhodně mělo, klikněte si na můj nedávný příspěvek Meditace – vedlejší účinky. Pokud si chcete vyzkoušet čchi kung ve stylu Orel v hnízdě, nahoře v menu najdete stránku se spoustou informací :-)

medit

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *