Když se tak zvídavě probírám Tao-te-ťingem a všemi těmi překlady a rozbory toho, co tím či oním chtěl Starý mistr (nebo Lao-c‘, chcete-li), obvykle ve mně rezonuje pár věcí. Někdy mě něco překvapí, někdy si něco do poznámek zapíšu tlustým písmem, protože tu myšlenku nechci zapomenout.
21. kapitola má v mých materiálech opět něco přes 30 stránek. :-)
A asi nejvíc ve mně rezonuje něco, o čem vlastně žádný z rozborů k této kapitole moc nemluví – onen termín te (ctnost).
Říkám si – kolik zla a utrpení už světu přinesly představy o tom, co je morální a co je nemorální!
A nedivím se, že Tao-te-ťing si toho také všímá a hledá cesty, jak z toho ven.
Tedy CESTU, tj. v překladu TAO. :-)
VŠICHNI TO TAK ALE MÁME!
A rezonuje to samozřejmě i proto, že můžeme tisíckrát moralizovat o tom, že ohánění se ctností způsobily i takové věci jako náboženské spory a války, diskriminaci a nucení mladých dívek do sňatků. Nebo třeba upalování čarodějnic v minulosti a věci, které ani nechci psát, které se ženám v některých kulturách dějí pořád. I za pomoci jiných žen. Jen aby byly považovány za morální a mohly se dobře vdát! Continue reading „PROČ SE NECHOVAJÍ JINAK?! (Tao, 21)“