NENÍ RADOSTI BEZ ODPUŠTĚNÍ (Oheň, 4)

Ano, nadělali jste spoustu chyb a druzí s vámi nejednali tak, jak měli. Život se s vámi nemazal. Ale vy se toho nedržíte jako těch rozpálených kamen. Neubližujete sami sobě. (Od)Pouštíte je a tím vinu svou i druhých. Otevíráte prostor, kde je možné začít znovu a jinak.  

(ebook elementu OHEŇ, kap. 8)

V pátek 29.5.  mi zemřela matka. O tom, jak je také možné takovou zprávu přijmout, jsem psala minulý týden (viz článek I ve smrti je možné najít klid.) Bylo to tak zvláštní.

Ano, ale byl to jen ten první okamžik. Každý další čchi kung, který jsem vedla, mi byl ale oporou  – dával mi možnost uvolnit stres, vylepšit spánek (protože ano, člověk může začít hůř spát), znovu a znovu objevovat ten přístup ke klidu a radosti tam někde hluboko v nás.

Víte, co je symbolem Jiného světa?  Co je i v logu Jiného světa?

Přece onen pták, který se vznáší na jasné obloze prozářené sluncem. A je tam vždy, jen je potřeba se dostat nad mraky.

Pamatujete ten pocit v letadle, když se dostanete nad mraky?? Nebo i ten pocit na horách, když tam nahoře je slunce a jasno a tam dole mlha, skrz kterou pořádně nevidíte, kam šlapete,??

  • První víkend po oné smutné zprávě jsem strávila v Brně s manželem a dcerou. Byl to krásný víkend, udělali jsme si společný výlet (což se poslední dobou zas tak často nestávalo – manžel buď vyrážel pracovat na zahradu nebo na tramp a dcera byla zalezlá u sebe v pokoji)

  • Tento druhý víkend jsem strávila opět ve svém rodném městě, ale tentokrát už bez mámy (vzpomínáte na článek Život vás podrží?, Oheň 2?). A stalo se něco, co jsem si ani moc neuměla představit, a co souvisí s tématem tohoto týdne.

téma: NA ODPUŠTĚNÍ ÚPLNĚ JINAK

Na uvítanou jsme se se sestrou objaly! A iniciativa přišla od ní. :-)

Na vysvětlenou – nemám se sestrou špatný vztah. Spíš bych ho nazvala vztahem korektním. Pomůžeme si, ale tak nějak mezi námi visí naše minulost. Dětské a dospívající hádky. Které jsem v určitém okamžiku utnula s tím, že je lepší ji ignorovat, než se hádat. Dlouhé roky jsme se na ulici ani nepozdravily. Continue reading „NENÍ RADOSTI BEZ ODPUŠTĚNÍ (Oheň, 4)“

I VE SMRTI JE MOŽNÉ NAJÍT KLID A RADOST (Oheň, 3)

Člověk by tedy řekl, že když je tak těžké si za kámoše vybrat Život, nalezneme třeba dobrého kámoše sami v sobě. Omyl. Naopak jsme často sami sobě tím největším nepřítelem. To sami sobě neumíme poskytnout ani to nejmenší – to jest přijetí a lásku. Jak chceme najít v životě radost, když se neumíme radovat ani sami se sebou a sami ze sebe.

(ebook elementu OHEŇ, kap. 3.)

Najít v životě radost, i když Život sám nám může přijít jako nepřítel, bylo tématem uplynulého týdne. Jak složité to pro vás může být?? Tak moc nás ovlivňují vnější okolnosti! I to počasí nám umí radost vzít. I to počasí!

Vzpomínáte, kdy jste smutně hleděli z okna ven a říkali jste si, jak hrozné je, že zas prší??? Rozhodit nás umí politici a vůbec všichni ti, co jsou nějak moc na očích a dělají všechno úplně jinak, než jsme my sami přesvědčení, že je to jediné správné.

Možná to i dělají špatně.

Ale musíme se z toho my sami taky cítit špatně??

Já tento týden zažila, jak je radost s námi pořád. Ať se děje cokoliv! Dokonce jsem slyšela, že má radost přeskočila při naší páteční čchi kung lekci i na dalšího studenta. (Tak nějak je mým životním mottem radost šířit, tak mě to samozřejmě potěšilo.)

Je to zvláštní, ale já si páteční čchi kungovou ranní lekci užila naplno. Navzdory všemu.

Ocenila jsem čchi kung víc než kdy jindy, protože mi dal naplno zažít, co umí ve chvílích, kdy by se jiní začali hroutit.

Podržel mě. Continue reading „I VE SMRTI JE MOŽNÉ NAJÍT KLID A RADOST (Oheň, 3)“

NIKDY NEVÍTE, KDY VÁS ŽIVOT PODRŽÍ (Oheň, 2)

Žijete opravdu naplno, nebo jste už vlastně mrtví?

Jen pokud žijete opravdu naplno, máte přístup k té opravdové radosti. Jen pokud neustále nekritizujete to, co se děje, podle svých vlastních měřítek, představ a tužeb , a necháte Životu s důvěrou jeho volnou ruku, máte přístup k té opravdové radosti.  

(ebook elementu OHEŇ)

Téma Kámoš Život s sebou za uplynulé roky přinesl různé zkušenosti. Hned ta první v roce 2014 byla hodně zlomová (kamarádka si ze Života udělala nepřítele a spáchala sebevraždu.) Pro mě to tehdy byla jasná ukázka toho, co to znamená mít Život za kamaráda, i když je to s ním někdy těžké… Continue reading „NIKDY NEVÍTE, KDY VÁS ŽIVOT PODRŽÍ (Oheň, 2)“

JAK MÁ ČLOVĚK NEHODNOTIT, KDYŽ MUSÍ HODNOTIT?? (Oheň, 1)

Ticho bez hodnocení – první téma období elementu OHEŇ

Někdy si Život fakt dělá legraci. :-) Asi tušil, že jsem se rozhodla vrátit se k psaní krátkých postřehů o tom, jaké to je prožívat témata týdne v praxi.

Já v tomto týdnu poslala 3 závěrečné práce z rekvalifikačního kurzu pro instruktory čchi kung zpět k přepracování. Být zticha a nic nehodnotit by možná bylo pro ty 3 ženy výhodnější. :-)

Co s tím?

Dají se vůbec témata týdne v praxi žít?? 

Nebo jinak řečeno – dá se nedualita vůbec v praxi žít??? 

Dá se neukazovat prstíkem a říkat – to je dobře, to je špatně??

(A teď si vezměte, že loni jsem musela člověka vyhodit od praktické zkoušky!!)

Osobně myslím, že dá. Dualitě není možné se tady na tomto světě vyhýbat. Není možné se jen usmívat (a vypadat u toho děsně duchovně). Tento svět je ostatně hrou protikladů, jak by řekli taoisté. Tanec jin a jang. (A z nich pak vychází i pět elementů, které už víc jak 10 let ovlivňují můj život!)

Ale pořád máme přístup i k tomu, z čeho dualita vzešla.

A tak stačí nesoudit. :-)

Negativní hodnocení z nás nedělá špatného člověka, jsme víc.

A i to, co vypadá špatně, může být nakonec dar z nebes, však to určitě znáte.

Tak až zas budete jednou hodnoceni, nebo budete muset někoho hodnotit, nezapomínejte na to, že za dualitou je vždy mnohem víc, co nejde hodnotit. :-)


VSTUPTE TOUTO BRANOU DO NEDUÁLNÍHO JINÉHO SVĚTA

(můžete si tam také v praxi vyzkoušet, jaké to je harmonizovat energie v nás, které nám otevírají prostor ke svobodě, lásce, rovnováze, spokojenosti a životní odvaze – a můžete využít i spousty taoistických praxí)