Rupert Spira a neduální pohled na to, proč se vlastně tak trápíme

Kdo nezná trápení?? Kdo se někdy jen tak ztěžka neposadil, nehonily se mu v hlavě myšlenky a necítil se pod psa?? A netřásl s ním tichý nebo hlasitý smutek… nebo vztek?? Myslím, že něco takového jsme každý někdy prožil. Ty chvíle, kdy jsme hledali cestu z toho všeho ven… 

Byly doby, kdy jsem utrpení nějak zvlášť neřešila. Prostě jsem asi život brala tak, že někdy se cítím dobře a někdy blbě. Netušila jsem, že existuje způsob, jak ke svým bolístkám, ať už větším nebo menším, přistupovat jinak. Před cca 20 lety jsem se začala snažit něco dělat – ale celá má snaha se smrskla z toho, že jsem přestala tolik tlačit na druhé (za A), aby se změnili, na to, že jsem se začala snažit změnit můj vlastní přístup (za B). Nebo řekněme většinou jsem oscilovala někde mezi A a B. Tak asi jako většina lidí, že? :-)

Hodně dlouho jsem pro změnu zase netušila, že je možné na to jít ještě úplně jinak :-) Neměnit ani druhé, ale ani sebe. Neházet vinu ani na druhé, ale ani na sebe. To totiž nakonec vždycky vedlo jen k neustálé nespokojenosti a vnitřnímu nebo vnějšímu nátlaku. Místo toho tu dualitu vs. Ty, dobré vs. špatné – protože to ONA stojí logicky na samotném začátku všech problémů – prostě rozpustit. A když jsem to už začala tušit, netušila jsem zase, jak to prakticky udělat. Jak se prodrat skrz všechny ty paradoxy…

Neduální učení má hluboké kořeny. Je rozšířené všude možně. Najdete ho v podhoubí náboženství a učení celého světa. Ale jak proměnit teorii v praxi??

Ale oni se vždycky najdou lidé, kteří Vám přinesou odpovědi, když se začnete ptát :-)))

 

Rupert Spira a neduální vnímání světa

Rupert Spira je pro mě jedním z nejdůležitějších učitelů. Ve chvíli, kdy jsem dlouho nedokázala proniknout za oponu dualistického vnímání, o které jsem už nějakou dobu logicky i intuitivně věděla, že mi brání být v životě opravdu šťastná, objevil se on.

Nabídl mi cestu tak přímou, tak prostou, tak hmatatelnou, že nad tím stále žasnu. Blízkou mému racionálnímu uvažování, ale zároveň založenou na osobní zkušenosti. Člověka do ní uvede a Vy najednou chápete, jak to vlastně je… protože prožíváte to, co mysl nedokáže pochopit. Mysl dokáže jen nasměrovat. Však to znáte – prst, který ukazuje na Měsíc :-)

Už jsem o něm na webu párkrát psala. Tentokrát jsem se rozhodla zaměřit se na pár jeho videí a shrnout témata, která v nich probírá. Pro mě, abych měla čeho se chytnout, když se začnu ztrácet. A pro Vás, abyste případně objevili, čeho se chytnout :-)

Prvním tématem bude právě utrpení. Dalším budou mezilidské vztahy. A budou ještě další. Pokud chcete líp porozumět tomu, co Rupert Spira učí, doporučuju pročíst postupně všechny články, protože by se Vám jinak mohlo stát, že se zaseknete v něčem, co Vám další článek vysvětlí líp. Ne všechno je možné postihnout jen z jednoho úhlu pohledu :-)

Rupert Spira a utrpení z neduálního úhlu pohledu

V jednom z videí (odkazy na všechna videa, ze kterých vycházím, najdete na konci článku) mluví Rupert Spira o 2 přístupech k utrpení – o přístupu, který vychází z védanty, a o tantrickém přístupu (ne, nejedná se o nic ani zdálky erotického :-)). Vzhledem k tomu, že Rupert Spira je žákem indické advaity, odkazuje obvykle k indickým kořenům. Podle mé osobní zkušenosti je ale ve své podstatě kompatibilní i s buddhistickou, súfijskou nebo křesťanskou. A Rupert Spira ostatně někdy i tyto zdroje uvádí.

Zkrácenou animovanou verzi tohoto videa najdete níže :-) Někdo si s tím pohrál – moc se mi líbila.

Stručně řečeno – když trpíte, máte dvě možnosti: 

  • Buď se podívat blíž na toho, kdo vlastně trpí. Pokuste se to , které právě prožívá smutek, vztek, strach apod., najít. Udělejte něco, co jste nejspíš ještě nikdy neudělali – přestaňte na chvíli řešit to, jak blbě se cítíte :-) Přestaňte na chvíli řešit, co se stalo, nebo toho, kdo Vám to podle Vás způsobil (možná si myslíte, že si za to můžete sami??). Udělejte to jinak – obraťte pozornost dovnitř a přestaňte hledat venku. Když se podíváte hodně dobře, nenajdete nikoho, kdo trpí. (O tom, jaký poklad ale můžete v tom okamžiku místo toho najít, jsem v roce 2015 psala v jednom z článků, které mimochodem najdete v mé druhé e-knize :-) – článek se jmenoval V hlubině zoufalství – hle, poklad!)

  • Nebo zaměřit pozornost na bolest samu. Ano, troufněte si před ní neutíkat. Necouvejte už před ní. Nesnažte se ji zahnat. Běžte k ní naopak blíž. Otevřete se jí. Až do té míry, že se odvážíte říct: „Nevadilo by mi, i kdybych tu s tebou měl být na věky.” Ve chvíli, kdy se přestanete bránit tomu, co je, trápíte se ještě vůbec?? Na desetidenním kurzu meditace vipassana (jak ji prý učil sám Buddha) jsme měli stejnou instrukci – „just be aware (jen si buďte vědomi)”. Nenechte se bolestí, ať již fyzickou nebo psychickou, pohltit. Nepřemýšlejte, neutíkejte, jen v ní buďte. Je pomíjivá. Možná budete i dál cítit bolest, ale nebudete se kvůli ní trápit. (Většinou se ale ve chvíli odevzdání rozplynula i bolest a objevil se jen silný pocit vnitřní blaženosti.)

 

Jak vidíte, oba tyto přístupy fungují

Jen je potřeba si na ně ve chvílích trápení vzpomenout. A vědět, že nic jiného není potřeba dělat. Což bývá ten hlavní problém – často totiž hledáme jiné způsoby, protože si myslíme, že jsou správné. A protože se zdají být jednodušší. A protože jsme na ně zvyklí. Je to jako automatická reakce. A právě té automatické reakci bychom se měli postupně odnaučit. To je hlavní smysl vipassanských kurzů, tak o tom mluví i Rupert Spira. Mysl často ví, ale tělo a emoce se ještě brání :-) Tak hodně štěstí :-)

 

A nyní ono slíbené video :-)

(V prvním díle tohoto animovaného videa najdete vysvětlení toho prvního způsobu. V druhém díle pak vysvětlení toho druhého. Pokud máte problém s angličtinou ve videu, nezoufejte. Plánuji Vás naučit, jak Rupertovi Spirovi a jeho videím rozumět. A to i bez titulků :-) Nejvyšší čas zapojit do práce na tomto blogu i mou profesi – lektorka angličtiny :-))

Tento článek tady na blogu není jen proto, abyste si ho přečetli :-) Ani proto, abyste se nad ním jen zamysleli. To by bylo málo.

Je tu hlavně proto, abyste se na chvíli zastavili a vyzkoušeli si to, o čem se tu píše…

A pokračování, které Vám možná odpoví na nějaké otázky, které Vám už teď přišly na mysl, nebo které se objeví, až si začnete tento zcela jiný způsob přístupu k utrpení zkoušet, bude brzy :-) A další článek se zaměří na příčinu našeho trápení a energetickou povahu našich emocí.

Bude to další krůček k tomu zvládnout udělat jeden z oněch obratů popsaných výše (k sobě nebo k emoci).

Pokud o články či ono anglické video speciálně pro Vás nechcete přijít, mrkněte se do pravého sloupce a buď si napište o PDF Jiného světa a přihlaste se tak mezi lidi, kteří se o neduálním světě chtějí dozvídat víc. Upozornění na články i na ony anglické lekce Vám přijde přímo do mailu. Nebo olajkujte FB stránky Žít je umění / Jiný život v Jiném světě a buďte se mnou ještě v bližším a častějším kontaktu. A pokud si chcete vyzkoušet neduální zkušenost na vlastní kůži, napište si o DÁREK – neduální videozkušenost :-)

>> 2. část článku najdete ZDE <<

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *