Proč tak ráda cvičím orlí čchi kung?

Bude to už 9 let, co jsem z Brna vyrazila až za Plzeň na svůj první víkendový seminář čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě.

Pokukovala jsem po něm už pár let, ale bylo to tááák daleko. A já měla doma malé batole. A tak jsem si doma cvičila čchi kung podle 5 elementů, který mě provázel i těhotenstvím, a podle DVD, které jsem si nechala poslat z USA, jsem zkoušela čchi kung 5 zvířat (pracující také s 5 elementy).

5 elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda) mě zjevně oslovovalo už dávno předtím, než jsem na nich postavila své roční blogové projekty Absurdistán I a II, Jahodový ráj a 5 pokladů :-) Jak by ne?

5 elementů – 5 projevů čchi – zahrnuje všechno, od ročních období přes vnitřní orgány po emoce. Ve všem a za vším mohu vnímat energii, čchi.

Navíc mě neuvěřitelně baví hrát si s pojetím 5 elementů na úrovni stavů emocí a mysli – právě na téhle úrovni objevovat, kde co drhne, a nacházet způsoby, jak čchi harmonizovat. Nenašla jsem nikoho, kdo se 5 elementy zabývá z tohoto úhlu pohledu. (Více v článku 5 pokladů v Jahodovém ráji).

 

Čím mě čchi kung Orel v hnízdě zaujal?

Na orlím čchi kungu jsem byla na začátku tak trochu oprsklý student. Nikdy jsem nebyla na základní úrovni :-) Z úrovně pro začátečníky jsem na další víkendovce skočila drze hned mezi středně pokročilé. Ovšem tam jsem cvičila mnoho seminářů mnoho let. Bylo mi tam dobře. Na Orlovi Vám poradí, ale nikdo Vás nikam nehoní, ani Vám neurčuje, kde můžete, nebo nemůžete být. Kdo leze tam, na co ještě nemá, to obvykle brzy objeví sám :-)

Už když jsem na svůj první seminář jela, cvičila jsem totiž několik měsíců podle knížky. A než jsem jela na další, cvičila jsem doma dalších několik měsíců pravidelně snad hodinu denně. Tak batole každý den nabíralo energii a dobrou pohodu spánkem a já orlím čchi kungem :-)

To zklidnění, které mi Orel v hnízdě jako mladé matce nabízel, bylo pro mě k nezaplacení. 

 

Orel v hnízdě mi ale dal a dává ještě mnohonásobně víc

  1. První, čeho jsem si všimla, bylo, že jsem méně unavená. Byly doby, kdy jsme s dcerou dobíhaly do školky na 8.45 (nejzazší možná doba) a téměř do 8 jsme spaly :-) Dnes mám budík na pátou (jo, ne vždy tak i vstanu, přiznávám :-)), abych se ještě stihla trochu protáhnout a meditovat. Z práce se někdy vracívám i po osmé večer.

  2. První, čeho si na mě všimla po nějaké době jiná orlí studentka, která mě poznala na mém prvním semináři, bylo, že už nejsem tak ukecaná :-) No, zklidnila jsem se. Neměla jsem potřebu zaplňovat nejistě každé ticho. Uvolnila jsem se. A to je ostatně jeden z hlavních cílů a poselství čchi kungu Orel v hnízdě – klííííídek. Nehoň se, netrap se, vždyť se nic tak strašného neděje. 

  3. Zjistila jsem, že fyzicky zvládám věci, které bych kdysi nedávala. Tak například ten vražedný prodloužený víkend na horách s partičkou mého muže. Já, po mateřské, fyzicky hluboko pod svými běžnými schopnostmi. A stačilo uvolnit tělo jako při čchi kungových pohybech, uvolnit mysl (neříkat si „Bože, to neujdu”, nebo „Bože, další kopec???” a vědomě čerpat energii z přírody. Odnesla jsem si z toho zvláštní pocit – jako by mě sama energie nesla. I manžel pak jen uznale (a překvapeně) pokyvoval hlavou. Dala jsem to celé líp než přítelkyně jeho kamaráda, tak o 15 let mladší :-)

  4. Zjistila jsem ovšem také, že jsem psychicky mnohem silnější a jen tak mě něco nerozhází. Tak třeba ta operace srdce. Tedy ne má, naštěstí. Ale to je ten okamžik, kdy člověk obvykle šílí, protože má strach. Protože později i zjistí, že smrt už se na chvíli zastavila, ale nakonec si to ještě rozmyslela. Ale na jak dlouho? A já? Usmívala jsem se jako debil (viz jeden z článků z celého dlouhého soupisu zkušeností, které za ty roky s orlím čchi kungem mám).

  5. Ze všeho nejvíc se mi ale líbí, že mi nabídl praktické nástroje k tomu, abych dokázala ustát onu otevřenost, která jde ruku v ruce s opravdu šťastným (nepodmíněně šťastným, tj. svobodným) životem. Už dlouho předtím jsem viděla tu cestu, kterou se chci dát. Věděla jsem, že pouze ta neduální cesta mi dává smysl, protože vše ostatní se za ta dlouhá léta hledání vnitřní spokojenost ukázalo být nakonec k ničemu. Ale ještě jsem neměla tu sílu (energii) a stabilitu pěstované čchi kungovými postoji. Chybělo mi to správné vnímání pěstované meditacemi (na rozdíl od intelektuálního poznání, které mi dalo mé oblíbené dumání nad mými životními zkušenostmi, ale i knížky). A chyběla mi ta vycvičená bdělost vnímající každičký poryv napětí a pocitů a čchi pěstovaná orlími čchi kungovými pohyby.

Člověk žasne, co všechno se v životě naučil úplně blbě a co všechno se musí odnaučit

Někdy si říkávám, že orlí čchi kung mě učí to, co jsem se měla naučit už jako malé dítě (ale při pohledu na své téměř jedenáctileté dítě uznávám, že bych to asi neocenila :-). Absolutně mě to fascinuje. To, jak špatně jsme byli celé léta vybavováni na život. A jak moc (a některé opravdu tvrdě) nás to negativně zasáhlo. A přitom, Bože, to bylo tak snadné!

Kdybychom se byli hned na začátku naučili to základní životní umění:

  • správně stát (tj. tak, abychom tělo nezatěžovali, a aby nám ten postoj energii spíš dával, než bral :-))
  • správně dýchat (tj. tak, aby byl pro nás dech kotvou k našemu tělu a přítomnému okamžiku, a aby nám dával spoustu čchi (energie) a dobrého rozpoložení mysli :-))
  • správně se hýbat (tj. tak, abychom svou energií neplýtvali, a abychom se vědomě dokázali na úrovni těla kdykoliv uvolnit. A vyzařovali tu uvolněnou pohodu a s tou uvolněnou pohodou také ke všemu přistupovali. Ať si tam venku říkají a dělají, co chtěj, že?)
  • správně myslet (tj. nejradši vůbec :-) A když už, protože nemyslet prostě nejde, nenechat se v těch iluzorních světech naší mysli, lapit. Naučit se mysl ovládnout. A tím i naše emoce. Naše mysl má ohromnou moc a skrývají se v ní poklady – jen se naučit vůči nim otevřít oči a pak si na ně sáhnout a vzít si je!)

 

Někdy to ale není úplně jednoduché. Orlí čchi kung  totiž není jen tak nějaké mávání rukama

Je to propracovaný systém, který nabízí nástroje k tomu zjistit, jak na tom jsme (no, přiznejme si to – všechno blbě), ustát to a změnit to. To jest objevit, že hluboko pod všemi těmi černými mraky a blbými zvyky je ona blankytná prozářená obloha Jiného světa :-)

Byly chvíle, kdy jsem se vznášela na křídlech čchi a užívala si pohody.

Byly ale chvíle, kdy nebylo snadné vydržet stát, nebo jsem si dokonce musela přiznat, že na delší postoj zrovna teď nemám. Bylo mi horko a motala se mi hlava.

A byly i náročné chvíle. Každý orlí student je asi dříve nebo později zažije.

Ten pocit, že neví, jestli chce jít dál. Jestli se chce otevřít tomu, co ho za branami poznání sama sebe a podstaty bytí čeká.  Cvičení je sice jednoduché, ale jde hodně do hloubky a vyžaduje jedno: trpělivost. Už jen proto, že pohyby jsou pomalé, při meditacích se nic moc extra navenek neděje a postoje mohou být někdy i nepříjemné. Na druhou stranu pohyby velmi uvolňují a uklidňují, meditace pomáhají naučit se ovládat mysl a emoce a po postojích se člověk většinou cítí nabitý energií.

Čím víc se člověk v pohybech dře, tím víc je potřebuje. Čím víc ho myšlenky při meditacích zahlcují, tím víc potřebuje sedět. A čím víc jsou pro něj postoje náročné a spíš vyčerpávající, tím víc si jeho vnitřní orgány a jeho vyčerpané tělo žádá energie.

Je to bohužel paradoxní, čím víc člověk orlí čchi kung potřebuje, tím víc je pro něj náročný a tím větší je pravděpodobnost, že toho po pár hodinách (či jednom semináři) nechá…

V době, kdy jsem po několika letech cvičení svou vlastní orlí krizí procházela já, ve mně jedna určitá praxe otevřela lavinu emocí, a nebylo snadné ten tobogán ustát (valná většina mého blogu Žít je umění je právě popisem jízdy na tomto tobogánu, popisem toho, jak ustát ta nejtěžší období). Byl to ale zase orlí čchi kung, který mi pomáhal. Skrze postoje mi dával sílu (čchi) to ustát. Skrze pohyby a práci s myslí mě zklidňoval a ukazoval mi další cestu.

 

Proto jsem si orlí čchi kung zamilovala

Ukázal mi, že i tam, odkud by člověk vyděšeně utekl, nebo tam, kde by se zhroutil, tam, v těch nejnáročnějších chvílích, nabízí onu pomocnou ruku. Sílu otevřít se tomu, co je, ať je to cokoliv, protože zahlédne, že ho to neohrožuje. Naopak. Posiluje ho to.

Život se pak opravdu stává uměním milovat :-) Svobodně, radostně a s vyrovnaností přijímat co, co Život přináší, co nám odhaluje (o nás i o druhých), co nám dává, ale i co nám bere.

To, o čem jsem kdysi napsala celou symbolickou knížku, se přede mnou najednou začalo odvíjet v realitě a orlí čchi kung se pro mě stal nástrojem, jak celé své symbolické vizi vdechnout život.

Je to právě orlí čchi kung, který přede mě neustále staví nové výzvy a nové úchvatné úhly pohledu na sebe i svět kolem mě.

 

Orlí čchi kung není jen tak obyčejný čchi kung

Celý systém nekončí u mávání rukama, posílení, protáhnutí, zrelaxování, zeštíhlení. Ostatně to by pro mě bylo málo a neuspokojilo by mě to. Už vůbec nejde jen o hrátky s energií, i když jsou lidé, kteří mají silné zkušenosti s energií poté, co často a dlouho praktikují praxe, které se na Orlovi mohou naučit. Nejde ani o léčení, i když i to se člověk může naučit, když se naučí po nějaké době ovládnout svou mysl i svou energii, aby snahou léčit neublížil ani sobě, ani druhým.

Celé to jde mnohem mnohem hlouběji. 

Pokud tam ovšem člověk chce jít a je trpělivý a vytrvalý a ochotný věnovat práci na té cestě k opravdovému, nepodmíněnému štěstí svůj čas. Ano, není to záležitost na pár týdnů, nebo na pár měsíců. I náš anglický orlí mistr se neustále rozvíjí. Ano, zajít si zacvičit se skupinou, pomáhá.

Ale co na orlím čchi kungu miluju ze všeho nejvíce, je skutečnost, že praktikovat můžete  kdykoliv a kdekoliv.

Třeba v tramvaji :-) Nepotřebujete k tomu vůbec nic a vůbec nikoho. Jen vědět, co máte dělat, a pak dělat to :-) K tomu máte naprostou svobodu. A já miluju svobodu.

A jak jsem už v lednu roku 2014 na úvod svému prvnímu ročnímu blogovému projektu Absurdistán psala, jsem ochotná jít za tou opravdovou svobodou kamkoliv. Třeba překonávat vlastní strach, když na to přijde, a vzdávat se toho, čeho se zuby nehty držím. Jak říká má oblíbená Pema Chodron – jen když se pustíme a dovolíme si nemít pod nohama pevnou zem, můžeme roztáhnout křídla a rozletět se :-)

čchi kung Orel v hnízdě

Chcete si čchi kung Orla v hnízdě taky vyzkoušet?

  • Pokud se na tu cestu za svobodným letem orla chcete vydat také, zabruste na stránky Orla v hnízdě. Můžete se s ním seznámit blíž, podívat se na videa s Mistrem Ješe Gyatso, nebo hlavním instruktorem Pavlem Simonem, který sem anglického mistra pravidelně už 20 let vozí. Můžete přijet na některý z víkendových seminářů s mistrem. Třeba Vás to tam chytne stejně jako mě před cca 9 lety :-)
  • Pokud si chcete Orla vyzkoušet na některém z pravidelných cvičení v týdnu, mrkněte na starší stránky Orla v hnízděBodhidharma. Tam najdete seznam míst po celé republice, kde se Orel cvičí. Je jich spousta :-)
  • Pokud žijete v Brně a okolí, můžete se začíst do speciální stránky tady na blogu – Už jste si vyzkoušeli čchi kung Orel v hnízdě? Najdete tam přehledně další bližší info k čchi kungu, něco víc o mých zkušenostech i kontakt, pokud byste si v Brně chtěli přijít zacvičit :-)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *