Neduální učení – 3x v čem je tak výjimečné

O neduálních učeních se toho v českých luzích a hájích moc nedozvíme. A to je velká škoda. Neduální učení jsou totiž tisíce let stará a dají se najít napříč různými náboženskými směry. Ať už na Západě nebo na Východě. Někdy jsou celkem na očích (například v indické advaitě). Někdy se skrývají (např. v súfismu).

Jsou něčím, co lidstvo jako celek sdílí, protože zkušenost neduálního vnímání je ve své podstatě stejná a ještě mnohem víc – je to podstata našeho vnímání, podstata nás samotných a podstata lidí a světa kolem nás! Je nám všem blízká, a přece jako by nám unikala. Za tím množstvím podnětů našich smyslů nevidíme, jak se věci doopravdy mají.

Ale hlavně – je zdrojem naší vnitřní síly, spokojenosti a štěstí. A přece se tak často cítíme vyvedení z míry a vystresovaní.

Znáte příběh o slonovi v temné místnosti??

Cílem tohoto článku není podat vám vyčerpávající výklad o různém pojetí neduality, různých směrech neduálních učení, různých učitelích, teoriích a praxích. Na to možná někdy opravdu dojde :-) Zatím se v mém počítači skrývá jeden nepublikovaný odborný religionistický článek na toto téma. Včetně srovnání dvou západních moderních neduálních učitelů – Ruperta Spiry (advaita) a Roberta Fennera (buddhismus).

Chci Vám pouze ukázat, co všechno může znamenat vstup do neduálního světa. Kterému já říkám Jiný svět :-)

 

3 x co všechno neduální učení umí

  • V neduálním světě proti sobě nikdy nestojí A a B. Co to v praxi znamená? Neprožíváte konflikty mezi dvěma protiklady. Neprožíváte tím ani vnitřní konflikty, ani vnější konflikty. Jednou ze vstupenek do neduálního Jiného světa je paradox. Rozum něco takového nedokáže pochroupat, ale naše vědomí s tím problém nemá :-) Jestli jste kdy zatoužili nežít věčně ve sporech a konfliktech se sebou samými (ano, to je zdroj naší nerozhodnosti) nebo s druhými, tady je ta cesta :-)

  • V neduálním světě se rozplývají pojmy Já a Ty. Co to v praxi znamená? Ne, neztratíte svou individualitu, nebojte. Jen sami sebe začnete vnímat zcela jinak. A lidi kolem Vás také :-) Automaticky je přestanete vnímat jako překážku něčeho, co byste chtěli, nebo jako prostředek k získání něčeho, co byste chtěli. Jestli jste kdy chtěli prožít opravdovou lásku, tak tohle je příležitost :-)

  • V neduálním světě se nic nedělí na špatně a dobře. Co to v praxi znamená? Ne, nejde o nějakou morální relativitu. Že si můžete začít dělat, co vás napadne :-) Nejde ani o to rezignovat na nějakou změnu. Naopak – slyšeli jste třeba u wu-wei?? Jde o to, že přestanete sami sebe (!) ale i druhé a nejrůznější životní okolnosti, ve kterých se ocitáte, hodnotit. Rozčilovat se, toužit, bát se. Toto všechno odpadá jedním jediným uvědoměním, že ve skutečnosti je dualita jen na povrchu a nemusí nás ovlivňovat. Takže pokud jste někdy zatoužili po tom, aby Vás druzí pořád nekritizovali, abyste konečně cítili tu opěvovanou sebelásku, nebo abyste měli konečně pocit, že vše je tak, jak má, tak nedualita vám může dát odpověď :-)

A to zdaleka není všechno! Implikace, které s sebou tenhle úplně jiný úhel pohledu přináší, jsou nepřeberné! Však o nich tady na blogu píšu jeden článek za druhým, až z toho vznikly 2 knihy, 2 online kurzy, série videí, kde si tu svou neduální zkušenost můžete zažít taky, a jeden roční projekt :-) Teorie i praxe :-)

Ve světě osobního rozvoje a esoteriky koluje spousta rad o tom, jak být v životě šťastný. Všechny ty rady mají své oprávnění a do určité míry pomohou. Začnou ale haprovat ve dvou okamžicích:

  1. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že se nemusíte spokojit s tím prchavým štěstím. Že si nemusíte namlouvat, že jde o tu „radost z maličkostí”. Nebo že „nikdo není pořád šťastný”. Nebo že „bez neštěstí bych nepoznal štěstí”, nebo dokonce že „co by mě jinak motivovalo k něčemu lepšímu?

  2. Ve chvíli, kdy Vám dojde, že všechny ty rady osobního rozvoje a esoteriky ve své podstatě jinde než v tom nepodmíněném neduálním světě nejde realizovat! Opravdovou lásku (sebelásku), rozhodnost, svobodu, sebedůvěru apod. A že to za vás nikdo, žádný terapeut, ve skutečnosti neudělá. Že ne to prostě musíte jít ještě trochu jinak.

 

Chcete zjistit o neduálním světě víc??

  • Jestli chcete zjistit, v kterých hlavních 5 bodech se osobní rozvoj a esoterika mýlí, a vstoupit do toho neduálního světa (a ještě jste to neudělali), zkuste TUHLE BRÁNU. Jste srdečně vítáni :-)

  • Jestli jste tou branou už prošli, doporučuji přečíst si článek o Rupertu Spirovi, uznávaném britském neduálním učiteli. V České republice se toho o něm bohužel moc neví. Přitom je neuvěřitelně přístupný. On byl ten, kdo mi poprvé umožnil neduálně opravdu vnímat. Ne si o tom jen číst. V článku najdete spoustu odkazů na články zpracovávající některá jeho videa. Jestli chcete zjistit, jak je to s trápením, vztahy apod., tak zamiřte NA NÁVŠTĚVU ZA NEDUÁLNÍM UČITELEM RUPERTEM SPIROU

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *